Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Апитерапия-лечение с мед и пчелни продукти. Билколечение и народна медицина, здравословно хранене,психология и психотерапия, духовно здраве и християнство. Моето хоби е здраве от природата.
Автор: elenapeeva Категория: Хоби
Прочетен: 213001 Постинги: 83 Коментари: 75
Постинги в блога от Октомври, 2016 г.
 Витамин Е(Токоферол) е незаменим и мастноразтворим витамин. Витамин Е е мощен антиоксидант в мазните тъкани и течности на тялото и е всеизвестен като забавящ стареенето и появата на бръчки, вследствие на напредване на възрастта. Абсолютно необходим е за поддържането на организма в оптимално здравословно състояние. Витамин Е има антиоксидантно и противораково действие.

Лечебно действие на Витамин Е:

1. Като антиоксидант, той неутрализира нестабилните свободни радикали в мастните тъкани и течности на тялото и по този начин го предпазва от увреждане.

2. Той помага действието и на другите антиоксиданти в тялото и го предпазва от окисляване, като го презарежда с нови електрони.

3. Помага за стабилизирането на мембраните в тялото.

4. Забавя стареенето на клетките , вследствие на окисление.

5. Помага за предпазването на сърцето от сериозни заболявания.

6. Необходим е на червените кръвни клетки, като допринася за клетъчното дишане и пречистване на тялото, по-конкретно на белите дробове от замърсяване.

7. Предоставя кислород на кръвта, която в последствие се транспортира и доставя на сърцето и другите органи в тялото. Така облекчава умората  и помага за подхранването на клетките на тези органи.

8. Подсилва стените на капилярите и предпазва червените кръвни клетки от разрушаващи отрови.

9. Предотвратява и разтваря кръвните съсиреци.

Храни, които съдържат Витамин Е:

1. Слънчогледови семки-42гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.

2. Бадеми-75гр. съдържат 100% от дневните нужди на възрастните.

3. Орехи-70гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.

4. Спанак-200гр. съдържат 15% от дневната нужда на възрастните.

5. Киселец (суров) 200гр. съдържат 30% от дневната нужда на възрастните

Защо се нуждаем от витамин Е?

Какво прави витамин Е толкова специален? Специален е защото той е невероятно добър в защитата на клетъчните ви мембрани от свободните радикали-а увреждането на клетъчните ви мембрани е често първата стъпка на процес, който може да доведе до рак, сърдечно заболяване и други болести.

Витамин Е толкова добър антиоксидант, защото е мастноразтворим витамин-а клетъчните мемрани се състоят в голяма степен от масти. Витамин Е прониква в мембраните и захваща всеки свободен радикал, опитващ се да проникне през тях.

Витамин Е работи заедно с витамин А, бета-каротин и витамин С, другите антиоксидантни витамини, за да ви даде допълнително защита.

През 1922г. изследователите откриват, че лабораторните плъхове, хранени предимно с преработени храни не могат да имат потомство. Когато на плъховете дали масло от пшеничен зародиш-богато на витамин Е, те отново станали фертилни. Витамин Е е наречен токоферол, което обединява гръцките думи токос-извор и ферос-раждам.

Витамин Е е всъщност семейство, като всеки от членовете му ви защитава от агресивните свободни радикали. Тази фамилия се разделя на два основни клана-токофероли и родствените им токотриеноли.

Кланът на токоферолите има четири члена:алфа, бета, гама и делта токофероли. Дълго време учените смятаха, че само алфа-токоферолът е действен, а останалите са просто свита. Алфа-токоферолът е най-познат и най-активен. Той работи най-усърдно да ви освободи от свободните радикали. В последно време се изясни, че и другите токофероли ви спасяват от свободните радикали и то доста добре. Гама-токоферолът, например е по-добър в защита ви от свободните радикали от азотни оксиди-тези съеднинения са причината за киселинните дъждове-представете си какво правят с клетъчните ви мембрани. Другите членове на семейството Е са по-добри в защитата ви от опасните пероксидни радикали, които се формират когато силна радиация, като ултравиолетовите лъчи, бомбардира тялото ви. Токотриенолите също помагат за предпазване от рак и за поддържането на холестерола ви в норма.

Препоръчителната дневна доза за възрастни над 14г е 15мг, а за кърмачки-19мг.

Изпитвате ли недостиг на витамин Е?

Недостигът на витамин Е няма поразяващ ефект-зъбите ви не започват да падат и не ослепявате. Ако не си доставяте препоръчителната дневна доза дълго време-няколко месеца-евентуално може да получите увреждане на нервите, специално на гръбначните нерви, а понякога и на ретината. Увреждането е трудно да се установи, тъй като се проявява след дълго време. Увреждане от дефицит на витамин Е е много рядко срещано, тъй като почти всеки си доставя между 7 и 11мг дневно от храната. Но как стои положението с лекия недостиг? За съжаление то е доста разпространено-около 30% от хората, като при афроамериканците този процент надхвърля 40.  Причината вероятно е недостатъчния прием на хранителни вещества.

Като оставим храненето настрана, има и някои болестни състояния, които предизвикват дефицит на витамин Е:

1.Вие имате муковисцидоза-не можете да усвоявате добре мазнините, за това не абсорбирате достатъчно витамин Е.

2.Имате чернодробно заболяване-не можете да използвате витамин Е напълно.

3.Страдате от болестта на Крон или язвен колит-не можете да усвоявате витамин Е в червата си.

4.Спазвате нискокалорична и бедна на мазнини диета-вероятно не си доставяте витамин Е с храната.

5.Вземате лекарства за намаляване на холестерола. Тези медикаменти блокират усвояването на витамин Е и на другите мастноразтворими витамини.

!Ако вземате лекарства за разреждане на кръвта като аспирин и др. най-вероятно вашия лекар ще е против да вземате добавки и с витамин Е,защото комбинацията може да разреди кръвта ви твърде много. Витамин Е има кумулативен ефект с аспирина.

Няма много храни съдържащи витамин Е. Най-добрите хранителни източници са растителните масла, семената, пшеничния зародиш и ядките(сурови).

Растителните масла като цяло съдържат витамин Е, но в различни съотношения. Около 90% от витамин Е в шафрановото олио е алфа-токоферол, но той е само около 10% в царевичното. Витамин Е в соевото олио е предимно гама-токоферол.

Възможната полза за здравето от допълнителен витамин Е се проявява само при много висока дневна доза, която ще е трудно да изядете. Като за сравнение трябва да си похапнете около 450г. бадеми за да си я доставите, но те ще ви донесат над 2500калории, или да погълнете 5 супени лъжици масло от пшеничен зародиш-те ви дават 600 калории, или да 22 супени лъжици шафраново олио, които са 2600 калории. Единствения път да си доставяте високи дози витамин Е е чрез добавки. Но какви?

Натурални или синтетични?

Натуралния витамин Е се произвежда от растителни масла, обикновено от соеви или шафранови зърна. Синтетичния витамин Е се получава по химичен път. Натуралния витамин Е е почти двойно по-скъп, но е и по-активен. Вие го усвоявате по-добре и той остава по-дълго в организма ви.

Когато прочетете етикета на опаковката витамини, лесно ще видите разликата. Натуралния витамин Е се нарича d-алфа-токоферол, а синтетичната версия е dl-алфатокоферол. Търсете добавки само с представката –d. А ако не е обозначено каква е формата-най-вероятно в тези добавки няма никакъв витамин Е и са измама.

Течни или сухи?

Добавките с витамин Е се предлагат в течна и суха форма. В сухата форма алфа-токоферолът е свързан с янтарна киселина; в течна форма той е ацетат(сол на оцетната киселина). Оцетната и янтарната киселина са слаби киселини, които естествено присъстват в организма ви. Те се добавят да предпазят витамин Е от реагиране с кислорода във въздуха и не ви влияят по никакъв начин.

Сухият витамин Е се произвежда на таблетки или капсули. Течният витамин Е  е под формата на масло, и за това обикновено се продава в желатинови капсули или като течност. Ако имате проблем с преработването на мазнините, изберете сухата форма. Ако пък не течната-от нея по-добре ще усвоите витамин Е.

Витамин Е работи по-добре в комбинация с малки количества мазнини, Селен, витамин А, бета-каротин и витамин С.

Витамин Е се разрушава от антиациди-лекарства за киселини, и някои лекарства за понижаване на холестерола.

! Твърде високи дози витамин Е могат да блокират усвояването на витамин А.

Витамин Е  и рака.

Витамин Е и Селенът помагат за предпазването от рак на простата. Богатата на витамин Е храна, сама по себе си намалява риска от рак на пикочния мехур с 42%, приемането на по-големи количества от добавки намалява още малко риска-44%.

Витамин Е-чудесен за старите хора.

Докато остарявате, имунната ви система естествено отслабва. Това ви прави по-уязвими за болести със сериозна инфекция, с която не можете да се преборите, например пневмония. Приемането на допълнително количество витамин Е, значително намалява риска от инфекция и подсилва имунната ви система.

Ако сте над 60г навярно е време да започнете да си доставяте повече витамин Е-но първо се консултирайте с лекаря си, особено ако имате хронично заболяване.

Витамин Е и Алцхаймер.

Някои изследвания предполагат, че витамин Е във високи дози забавя развитието на Алцхаймер-но не го спира или предотвратява.

Витамин Е помага за намаляването на проблемите с паметта при старите хора, които не са болни от Алцхаймер. Изследователите са забелязали силна връзка при старите хора между ниските нива на витамин Е и лошата памет. Приемът на храни с високо съдържание на витамин Е по всичко изглежда, че помага срещу умствения упадък.

Други здравни проблеми, при които витамин Е помага, но не лекува нито едно от тях.

1.Мъжко безплодие. Някои мъже са безплодни заради увреждане от свободните радикали. Защо? Клетъчните мембрани на сперматозоидите са изградени от масти, така че те са особено уязвими за свободните радикали. Вземането на добавки с витамин Е може да помогне да се неутрализират достатъчно свободни радикали, за да се предотврати увреждането. И все пак получените резултати от изследването не са на 100% успешни.  Например в едно изследване  5 от 15 безплодни мъже, са станали бащи след висок прием на витамин Е за по-дълъг период от време-най-малко месец.

2.Доброкачествена фиброкистозна мастопатия. Ако искате да накарате лекаря си да се смути и обърка, попитайте защо това напълно естествено състояние се нарича болест. Доброкачествената фиброкистозна мастопатия ви кара да чувствате гърдите си буцести. Те също така може да се подуят и да станат болезнени преди и по време на месечния цикъл. Това е неудобно и досадно, но обикновено не е опасно и не е предвестник на рак на гърдата. Не се знае точно защо помага, но вземането на допълнително количество витамин Е облекчава симптомите при някои жени.

3.Диабет. Смята се, че по-високия прием на витамин Е помага в лечението и предотвратяването на всички усложнения, които тази болест може да развие. Възможно е витамин Е да помага на болните от диабет тип 2 да държат под контрол кръвната си захар, да се предпазят от диабетна невропатия, да намалят риска от инфаркт и инсулт, да избегнат бъбречно заболяване и проблеми с очите.

4.Здрави очи. Деликатните кръвоносни съдове в очите ви лесно могат да бъдат увредени от свободните радикали.Добавките с витамин Е предотвратяват увреждането на очите като ги неутрализират, преди свободните радикали да са успели да нанесат поражение. Хората с ниски нива на витамин Е е по-вероятно да заболеят от катаракта(перде) в напреднала възраст.

5.Периодично клаудикацио и крампи на краката. Периодичното клаудикацио е много неприятен проблем на кръвообръщението, причиняван от втърдяването на артериите в краката. Прасците ви стават болезнени и се схващат когато ходите дори на съвсем малки разстояния. Витамин Е помага на някои хора.

Витамин Е помага и при друг досаден проблем-схващането на мускулите на краката през нощта. Малки дози обикновено решават проблема. От личен опит-при мен се справих като включих в диетата си 4-5 пакетчета седмично белен суров  слънчеглед по 100гр-след седмица спряха схващанията, но още си го хапвам.

6.Болест на Паркинсон. Богатата на витамин Е диета помага за предпазване от болестта на Паркинсон.

7.Болест на Гериг, позната и като амитропична латерална склероза. Направените изследвания показват, че хората, които приемат по-голямо количество витамин Е, рязко намаляват риска от тази смъртоносна, но и доста рядка болест.

Някои спортисти твърдят, че витамин Е подобрява постиженията им, но няма действителни потвърждения за това.  Други смятат, че витамин Е лекува всичко-от акне до жлъчни камъни. И макар, че всеки има полза от допълнително количество витамин Е, използвайте здравия си разум. Говорете първо с лекаря си, преди да пробвате големи дози от този витамин по каквато и да е причина.

Витамин Е е безопасен до 800мг дневно и все пак имайте си едно наум-изследванията на учените продължават.

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар.

Бъдете винаги здрави!
източник

Категория: Хоби
Прочетен: 2962 Коментари: 4 Гласове: 10
 Как да си помогнем сами, ако се съмняваме за остеопороза?

Дали за вас има риск да развиете остеопороза?

Отговорете на следващите въпроси и съберете всичките си отговори с да. Колкото повече да имате,  толкова по-висок е рискът за вас.

1.Имате ли крехко и дребно телосложение?

2.От бялата или жълтата раса сте?

3.Над 50 години ли сте?

4.Минали ли сте менопаузата?

5.Вашата майка имаше ли остеопороза?

6.По-рано ли настъпи менопаузата при вас или ви е правена хистеректомия?

7.Вземате ли лекарства за щитовидната жлеза?

8.Вземате ли лекарства с кортизон?

9.Храните ли се с малко съдържащи калций храни?

10.Водите ли неактивен начин на живот?

11.Пушите ли?

12.Пиете ли много алкохол?(над 400ml вино или бира, над 50ml концентрат)

Ако сте отговорили на повечето от въпросите с да, какво можете да направите?

Приемането  на повече калций е само една от стъпките, която трябва да предприемете веднага.

Ето и другите.

1.Редовните физически упражнения-разходки, танци, изкачване на стълби, поддържат костите ви здрави. Плуването, йогата и колоезденето са също чудесни упражнения, но те не заздравяват костите.

2.Разхождането за половин час, поне три пъти седмично-може доста да подобри състоянието ви.

3.Ако пушите-спрете.

4.Ограничете алкохола до две чаши дневно.

5.Ако сте жена в постменопаузата, поговорете с лекаря си за ниски дози хормонозаместваща терапия, в комбинация от калций и витамин D от добавки, за да помогнете на костите си да се възстановяват.

6.Ако вече имате симптоми за загуба на костно вещество, говорете с лекаря си да ви предпише лекарства за забавяне на загубата  и за изграждането на нова костна тъкан.

7.Направете всичко по силите си да избегнете падане, при което можете да счупите кост. Така например махнете малките килимчета или електрическите кабели, в които можете да се спънете, стълбището винаги трябва да е осветено, носете ниски обувки с гумена подметка.

8.Билката черен оман, я наричат още живата кост-прилага външно под формата на мехлеми, кремове, тинктури може значително да подобри здравината на костите  и да намали болката.

Когато жената навлезе в менопаузата, организма й произвежда по-малко хормона естроген. Естрогенът обаче помага да се контролира колко бързо се губи калцият от вашите кости. Така, че когато изработвате по-малко естроген, костите започват да губят калция по-бързо-и още по-бързо , ако при вас са на лице и други рискови фактори. През първите 6 до 10 години след менопаузата може да загубите костно вещество в размер на 3% всяка година. След 10г. вече ще сте загубили 30% от костната си плътност. По това време костите ви може да са толкова крехки, че дори здравата прегръдка на внучето ви да предизвика счупване на ребро.

Остеопорозата не е болест само при жените.

Остеопорозата е проблем за всички възрастни хора-не само за жените. Вероятността, ако сте мъж да заболеете е по-малко.  По статистически данни около 6 милиона мъже страдат от остеопороза. В действителност около една трета от фрактурите, поради остеопороза се случват на мъже. А когато това стане то е много сериозно-една трета от мъжете счупили кост, умират до година.

Точно както загубата на костно вещество нараства при възрастните жени, когато започват да произвеждат по-малко естроген, така и костната плътност при мъжете намалява, когато те естествено започват да изработват по-малко от мъжкия хормон-тестостерон.

Въпреки това изглежда, че хормоните не са единствената причина при мъжете за развитието на остеопорозата. Недостатъчното количество калций в храната и недостатъчните физически упражнения са важни фактори, но лекарствата, пушенето и пиенето на алкохол също играят голяма роля.

Тъй като остеопорозата е в по-голяма степен проблем на жените, лекарите често я пропускат при по-възрастните мъже.  Ако попадате в някоя от рисковите категории, поговорете с лекаря си и си направете изследвания.

Не трябва да чакате да счупите кост, за да разберете, че костите ви са изтънели. Един от първите тревожни признаци е влошаването на състоянието на зъбите ви. Ако зъбните ви протези престанат да прилягат добре, това е сигурен признак, че губите костно вещество в челюстта.

Калцият и ракът на дебелото черво.

Изследванията са обещаващи в тази област . Като цяло колкото по-малко калций приемате, толкова по-вероятно е да се разболеете от рак на дебелото черво, може би защото калция блокира растежа на раковите клетки. Също така, хора, които са имали полипи в дебелото черво(доброкачествени тумори, които обаче могат да станат злокачествени), имат по-малък риск да ги развият отново, ако приемат повече калций, а това може да се преведе и като по-малък риск от рак на дебелото черво. Този вид рак е един от трите най-чести причини за смърт от рак, но е напълно лечим, ако се хване навреме. Ако имате висок риск от рак на дебелото черво(ако някой от родителите ви е бил болен от него), набавянето на 1200 до 1800мг калций дневно(да подчертая пак-чрез храната) може значително да го намали.

Калций и рак на простата.

Някои изследвания сочат, че приемът на големи количества калций или на млечни продукти е свързан с нарастването на риска от рак на простата. Други изследвания  не потвърждават тези изводи, дори откриват профилактичен ефект. Сигурно сега си казвате-и какво в крайна сметка-трябва да направя сега?-Докато не се установи със сигурност-оптималния вариант е мъжете да не надхвърлят препоръчителната дневна доза за калций.

Калций и рак на яйчниците.

Жените, които приемат много калций, може да намалят риска си от това смъртоносно заболяване. Но дали само калцият помага или и други съставки на млечните продукти-за сега няма отговор на този въпрос.

Калцият и бъбречните камъни.

Преди години лекарите предупреждаваха пациентите си с бъбречни камъни да избягват калция. Идеята е, че калцият съединен с оксалати-натурални вещества, които се намират в зелените листни зеленчуци-формират причиняващите болка камъни.

В действителност май е вярно обратното. Скорошни изследвания показват, че високите дози калций в храната, всъщност снижават риска от бъбрчени камъни. Ако някога сте имали камък в бъбреците, вече няма основание да се отказвате от запазващия костите калций. За да сте в безопасност, старайте се да си набавяте по-голямата част от калция чрез храната, а не от добавки. А ако взимате добавки-по препоръка на лекар, приемайте ги с храни, които блокират усвояването на оксалатите и непременно пийте достатъчно вода.

Калцият и високото кръвно налягане.

Калцият помага за предпазването или лечението на високото кръвно налягане при някои хора. Ако не ядете богати на калций храни, по-вероятно е да развиете високо кръвно налягане, от хората които си набавят препоръчителния прием. Като цяло, колкото са по-високи нивата на калций в кръвта ви, толкова по-ниско е кръвното ви налягане.

Ако кръвното ви налягане е по-скоро високо-предхипертония, но все още не се нуждаете от лекарства, опитайте се да увеличите приема на калций поне до 1000мг дневно от храната. След няколко месеца вероятно ще забележите, че кръвното ви налягане се е понижило.

В крайна сметка изследванията доказват, че достатъчния прием на калций-достатъчен за предотвратяване на остеопороза-може също така да предпази от инфаркт и от инсулт. Правят се още изследвания по този въпрос и се очакват още резултати. Но защо да чакаме? Веднага можем да започнем да си доставяме достатъчно калций от храната.

За хората с непоносимост към лактозата има алтернативни варианти на калция в кравето мляко-соевото, кокосово мляко, също са  обогатени  с необходимия препоръчителен прием.

Има и таблетки-лактаза-ензим-половин час след сдъвкването им-можете да си хапнете млечни продукти.

И разбира се, моите любими моркови-500-700ml  сок от моркови съдържат препоръчителния дневен прием за калций.

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар.

И преди да отидете да си купите някоя скъпа хранителна добавка с калций, отворете хладилника да проверите дали нямате кофичка с кисело мляко.

Бъдете винаги здрави!

 

 

 източник

Категория: Хоби
Прочетен: 3669 Коментари: 5 Гласове: 12
 Като нутриент Калцият принадлежи към минералите.

Лечебно действие на Калция:

1. Основен градивен елемент на костите и зъбите.

2. Макар и в малки количества, той е необходим в кръвната плазма и другите телесни течности.

3. Участва в контрола на кръвното налягане.

4. Участва в синтеза на множество хормони и ензими.

5. Влияе върху предаването на сигналите на нервната система.

6. Участва в коагулирането на кръвта.

7. Необходим е за свиването, контракциите на мускулите.

Популярни у нас храни, които съдържат Калций в големи количества са:

1.Сирене-100гр съдържат 60% от дневната нужда на възрастните.

2.Краве мляко-0.5л-съдържат 50 % от дневната нужда на възрастните.

3. Краве кисело мляко-500гр-съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.

4. Фасул-70гр-зърна, сварен съдържат 50% от дневната нужда на възрастните.

5. Картофи-120гр. –печени, небелени съдържат 16% от дневната нужда на възрастните.

6. Спанак-100гр.-съдържат 50% от дневната нужда на възрастните.

7. Бадеми-100гр. съдържат 25% от дневната нужда на възрастните.

Човек се нуждае от минерали точно толкова, колкото и от витамини, факт е , че без минералите и витамините не могат да си свършат работата, както и обратното.

Защо се нуждаем от калций?

Човек се нуждае от калций през целия си живот, за да запази костите си здрави. Калцият е минералът, който е в най-голямо количество в тялото. Той съставлява около 2 % от цялото телесно тегло или между килограм и килограм и половина при средния зрял човек. По-голямата част от калция-около 98% се намира в костите. Към 1% в зъбите и останалия един процент се движи в кръвта. Дори това малко количество, което е в кръвта ви е изключително важно-толкова важно, че организма ви ще извлече калций от костите ви, за да си го достави в кръвта.

Освен другите неща, калция помага да се регулира биенето на сърцето ви, контролира кръвното ви налягане, съсирва кръвта ви и праща съобщения по нервите ви.

Калцият е необходим за изработването на множество различни хормони и ензими, особено на тези, които контролират храносмилането и извличат енергия от мазнините. Също така помага за изграждането на съединителната тъкан и за предпазването от високо кръвно налягане и рак на дебелото черво.

Човешкият скелет се състои от 206 кости. Всяка от тях е направена предимно от калциев фосфат, много твърд и плътен материал, поради комбинацията от калций и фосфор.

Остеопения е разреждане на костното вещество, при което костите ви изтъняват, но все още не е много опасно. Остеопоразата е състояние, при което костите се чупят лесно, защото са силно изтънели и крехки. Остеопорозата има няколко свързани една с друга причини, но недостатъчното количество калций в храната играе огромна роля за възникването и.

Костите ви може да са твърди, но и те са жива тъкан. Вие постоянно рушите стари кости и изграждате нови. От раждането до навършването на 30-35г изграждате костите си по-бързо, отколкото те се разрушават, така, че те са по-големи и по-плътни и вие достигате т.нар. пик на костна маса. Някъде след 35г възраст започвате да намалявате бързината, с която градите костите, те се рушат по-бързо отколкото можете да ги възстановите. Бавната загуба на костно вещество е нормална част от остаряването, но ако не си доставяте достатъчно калций, процеса може да се ускори, особено при жени, достигнали менопаузата.

Докато хората остаряват-и мъжете и жените-те естествено губят от плътността на костите си. Това разреждане на костната плътност се нарича остеопения. Ако сте загубили твърде много костна тъкан, костите ви изтъняват, стават крехки и се чупят лесно. Вие развивате остеопороза.

И това е момента когато калция влиза в действие. Ако костите ви са здрави и вие им доставяте достатъчно калций, ще ги запазите здрави и през целия си живот. А дори и да имате остеопения или остеопороза, калция може да помогне да забавите развитието им.

Остеопорозата засяга милиони души по света, като на всеки 4 от 5 души са възрастни жени.

Определен е т.нар. оптимален прием на калций:

При мъже от 25 до 65г-1000мг

При жени от 25 до 49г.-1000мг

При мъже и жени над 65г.-1500мг

При жени от 50 до 65г, които вземат естроген-1000мг

При жени от 50 до 65г, които не вземат естроген-1500мг.

При бременни и кърмачки от 1200 до 1500мг.

Изпитвате ли недостиг на калций?

Повечето млади хора  и повечето жени дори не си доставят и оптималния прием на калций.

Непълноценното хранене е достатъчно лошо, но и много от обичайните лекарства, могат да извлекат калция от организма и да доведат до остеопороза. Кои са тези лекарства?

Кортизон и други стероидни препарати.

Много хора  вземат лекарства, наречени глюкокортикоиди, които са синтетичната версия на стероидните хормони, произвеждани от организма ви. Тази голяма група лекарства включва  кортизон, хидрокортизон, преднизон, преднизолон и др. Тези препарати са животоспасяващи за милиони хора, които страдат от астма, кожна туберкулоза, ревматоиден артрит, възпаление на червата и други болести. Но- и това е едно ГОЛЯМО НО-те могат да пречинят загуба на костно вещество с много по-бързи темпове, отколкото вие можете да го възстановите.Дълго време лекарите смятаха, че трябва да се тревожите, само ако взимате високи дози. Скорошни изследвания показват обаче, че взимането дори на малки дози –под 10мг дневно-за продължителен период може да причини остеопороза.

Тиреоидни лекарства.

Много хора, най-често жени на средна възраст, не произвеждат достатъчно хормони на щитовидната жлеза и се налага да вземат добавки и лекарства, обикновено през остатъка от живота си. Не може да се поставя под въпрос потребността им от лекарства, но големи дози за дълъг период могат да доведат до загуба на костно вещество. Ако вземате тиреоидни препарати, консултирайте дозата си с лекаря веднъж годишно-възможно е тя да се промени, ако състоянието ви позволява да вземете по-малко.

Лекарства за висок холестерол.

Лекарствата за намаляване на високия холестерол, могат да блокират усвояването на калция и мастноразтворимите витамини, като витамин D. Доставяйте си повече калций и витамини дневно.

Лекарства при киселини в стомаха.

Ако вземате често антиациди(защото страдате от киселини), които съдържат алуминий, организма ви може да започне да складира алуминий вместо калций в костите ви. Това ще доведе до отслабване на костите, особено ако страдате и от бъбречно заболяване. Ако вземате антиациди само от време на време, няма защо да се тревожите.

Алкохол и цигари

Злоупотребяващите с алкохол и пушачите имат по-висок риск да развият остеопороза. Пушачите имат по-ниска костна плътност от непушачите. Ако пък и пиете и пушите, рискът нараства още повече.

Организма ви използва калция през цялото време, така че се постарайте да си набавяте калций през целия ден. Ако е възможно яжте богати на калций храни по време на всяко хранене.

Възможно ли е да се предозирате с калций?

Чрез храната е абсурдно да прескочите оптималния прием на калций  и да си навредите. Но не така седи въпроса с добавките. В много редки случаи твърде много калций (над 2000мг дневно за дълъг период от време) може да предизвика хиперкалцемия, повишено количество на калций в кръвта. Симптомите включват загуба на апетит, световъртеж, запек, пресъхване на устата, главоболие и обща отпадналост. Спрете да взимате добавките си и се консултирайте с лекаря си.

Не вземайте добавки с калций, ако страдате от бъбречно заболяване, без лекарска препоръка!

Пазете се от недобросъвестните търговци, които твърдят, че кораловия калций може да лекува рак. Не може разбира се. Търговските реклами за калция от морски корали, а и не само те, твърдят, че съотношението между калций и магнезий и другите микроелементи е такова, че магически лекува всички болести. Тези твърдения са заблуждаващи и неверни. Все още не е измислен такъв продукт, който да лекува всички болести, а и фармацефтичната промишленост няма полза от него.

Работният дует-калций-витамин D.

Този витамин и калцият работят заедно за поддържането на нормални нива на калций в кръвта ви. Нуждаете се от витамин D и за да помогнете на костите си да задържат калция си.

Този дует си има и съюзник-магнезия. Този минерал е незаменим за здравите кости, защото ви помага да усвоявате калция и да използвате по-най-добрия начин витамин D. Правилото гласи, че ако взимате 1000мг калций дневно с хрраната си, вие се нуждаете и от 500мг магнезий.  Можете да взимате и добавки с магнезий, но това не е най-добрата идея.

Калцият работи добре с витамин D,витамин K и магнезий.

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар!

Бъдете винаги здрави!
П.С.-И не забравяйте да си изпиете млякото.

източник

Категория: Хоби
Прочетен: 2818 Коментари: 4 Гласове: 13
 Днес старите хора, особено онези, които живеят в старчески домове или не могат да излизат навън, са най-вероятните потърпевши от дефицита на витамин D. Този дефицит се проявява като остеомалация-меки, слаби и болезнени кости. Остеопорозата се причинява предимно от недостиг на калции,макар че и витамин D играе ключова роля. Факт е, че една трета от всички възрастни пациенти с фрактура на тазобедрената става имат ниски нива на витамин D.

Витамин D  е открит през 30-те години на 20век. Дълго преди да се знае причината за рахита, хората са знаели, че всекидневната лъжичка рибено масло, което е с малко неприятен вкус го предотвратява. Рибеното масло съдържа много витамин D, така че си набавяте част от него като ядете скумрия, сьомга, сардини, речен шаран, сом и друга тлъста риба.

Няма кой знае колко храни, които съдържат витамин D. В другата ми статията за този витамин има повече информация за храните,които го съдържат.. Само ще спомена че 100г. печена скумрия на ден ви дава оптималното количество витамин D, приблизително за ден и половина.

Ако прекарвате много време, организма ви автоматично спира да произвежда витамин D, след което сте се запасили с него, с други думи не можете да го предозирате. Не можете да се предозирате и с витамин D, който усвоявате от рибата, с храната.

Това обаче не е валидно за добавките с витаминD. От всички витамини, с него трябва да бъдете най-внимателни. Големите дози могат да увеличат количеството на калции в кръвта ви, което има много сериозни последици. Големите количества витамин D, приети като добавки са опасни! Могат да предизвикат инфаркт и образуването на бъбречни камъни.

Тъй като е мастно разтворим, ще усвоявате витамин D, по-добре ако го приемате по време на хранене с някаква мазнина.

Витамин D и имунната система.

Този витамин укрепва имунната ви система като цяло. В частност се нуждаете от него за изработването на моноцити-специализирани бели кръвни клетки, които се борят с инфекциите. Около 5% от белите ви кръвни клетки са моноцити, така че недостигът на витамин D може да ви изложи на опасност от инфекции.

Витамин D и псориазис

Псориазиса е хронично кожно заболяване. Слънчевата светлина помага в доста от случаите петната да изчезнат. По подобен начин кремовете с витамин D изглежда, че помагат при по-леките случаи. Взимането на добавки с витамин D, обаче не помага-високите дози са опасни и водят до задълбочаване на заболяването. При хората страдащи от псориазис, навсякъде пишат , че е препоръчително, според мен е задължително да си набавят витамин D по естествен начин, чрез слънцето, чрез рибата в менюто, рибеното масло и др. От личен опит преди години в период на ремисия от псориазиса-реших да си наруша диетата от четири дена в седмицата на риба-като през тези дни се хранех с диво или домашно месо, или само зеленчуци-резултатът не закъсня, още на втората седмица без риба, псориазиса започна да се връща. Възстанових си четиридневната диета с риба и пак започнах да се изчиствам-от тогава не я нарушавам, колкото и да не ми се яде риба, си я хапвам за здраве.

Витамин D и ракът.

Някои изследователи са на мнение, че дефицитът на витамин D е свързан със 100 хиляди случаи на рак и с 30 хиляди смъртни случаи на рак всяка година. Според последни изследвания, хората, които приемат много витамин D  от храната си, е много по-малко вероятно да развият рак на дебелото черво, рак на гърдата и яйчниците и рак на простата.

Дали витамин D подобрява слуха?

Най-малките костици в тялото ви се намират в ушите. Във всяко ухо три тънки костици предават звуците от вашето тъпанче до друга тънка кост, наречена кохлеа. Спираловидната кохлеа изпраща звуците в мозъка ви. Ако някоя от тези костици се увреди, звуците не се приемат добре.

Много възрастни хора губят слуха си с остаряването. Факт е , че повече от един на всеки четирима над 65г. възраст има намален слух. В някои случаи недостигът на витамин D може да увреди тези деликатни кости- и е възможно приемането на повече витамин D да помогне за възстановяването на слуха в известна степен. Това не става във всеки случай, първо се консултирайте с лекаря си, преди да вземете добавки.

Взимането на добавки с витамин D по собствена преценка  е изключително опасно за здравето!

Но пък винаги можете да се възползвате от лечебната сила на слънчевите лъчи и да се насладите на хубаво приготвената риба-печена с лимон и зехтин.

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар!
източник

 

Категория: Хоби
Прочетен: 1377 Коментари: 0 Гласове: 7
Последна промяна: 14.10.2016 11:21
 Защо се нуждаем от витамин D?

Опитвали ли сте се да се печете на слънце без слънцезащитен крем? Сигурно ще кажете, че това е лудост, опасно за здравето и....т.н. Да и е така, опасно е, но не и първите 5-10 минути. Те са ви достатъчни за да си набавите необходимия витамин D, след това обезателно се намажете. Вашия организъм произвежда този важен витамин от слънчевата светлина, която огрява кожата ви.

Витамин D е незаменим за здравите ви кости и силната ви имунна система, предпазва ви от рак на дебелото черво и някои други видове рак.

Витамин D понякога е наричан калциферол. Формата на витамин D, която организма ви произвежда от слънчевите лъчи, се нарича витамин D3 или холекалциферол.

Калцият в млякото прави костите ви здрави, както всички знаем. Така е, но без витамин D-калциферол, който също се добавя в млякото, калцият няма да действа. Най-важната роля на витамин D е да регулира колко калции да усвоите от храната си. По-голямата част от калция отива за изграждане на здрави зъби и кости. Нуждаете се от калции и да изпращате нервни импулси и за да съкращавате мускулите си(например да бие сърцето ви). Витамин D регулира количеството калций в кръвта ви и проверява дали винаги имате достатъчно.

Този витамин прави нещата по свой си начин. За да си набавите всички други витамини, вие трябва да ги изядете. За да си доставите витамин D вие трябва да излезете навън на открито. Произвеждате този витамин когато слънцето огрява кожата ви. Но как? Общо казано, ултравиолетовите лъчи в слънчевата светлина създават вид холестерол, който се намира точно под кожата ви и се превръща в нещо, наречено витамин D3 или холекалциферол. Витамин D3 постъпва в черния ви дроб, където се преобразува в по-активна форма; от там се насочва към бъбреците и става още по-активен. Част от витамин D3 остава в черния дроб и бъбреците и ви помага да абсорбирате калция от кръвта. Част отива в костите ви, за да им помогне да задържат калция. Останалото количество преминава в червата ви, където ви спомага да усвоите калция от храната си.

И все пак витамин D, освен чрез слънцето можем да си го набавим и чрез храната, но в малко по различна форма, наречена витамин D2 или ергокалциферол. Добавките с витамин D съдържат или холекалциферол или ергокалциферол- и двете форми са действени, но холекалциферолът е по-активен.

Ергокалциферол-представката ерго идва от ергот(мораво рогче), вид гъба, която расте по ръжта. Веществата в ергота причиняват халюцинации-факт е , че наркотикът ЛСД е получен за първи път от мораво рогче. Гъбата съдържа и ергостерол, който се преобразува от ултравиолетовите лъчи във витамин D2. Няма място за тревога-витамин D е бил открит първоначално в ергота, но добавките с него се произвеждат от мая или от рибено масло, така че не причиняват халюцинации.

Няма установена препоръчителна дневна доза за витамин D, има само установен адекватен прием-за деца-5мкг, за възрастни от 19 до 50г-5мкг, от 50-до 70г-10мкг, над 70г-15мкг. Но и тук учените не са единодушни, като една голяма част от тях твърдят, че безопасен и необходим прием е 25мкг. И докато те изследват и установяват, кой е най-оптималния прием, най-добре е да си го доставяме по естествен начин.

Кой е най-добрия начин да си набавите необходимата доза витамин D дневно? Както беше споменато и по-горе-излезте навън в слънчево време за 5-10 минути без слънцезащитен крем. Като правило толкова минути всеки ден през лятото са достатъчни.

Ако не прекарвате достатъчно време на открито, седенето до огряния от слънцето прозорец няма да ви помогне-ултравиолетовите лъчи, от които се нуждаете да изработите витамин D, се блокират от стъклото. Слънцезащитните кремове с фактор над 8 блокират лъчите да не достигат до кожата ви така добре, че изобщо не можете да произведете витамин D.

Витамин D е мастноразтворим, така , че когато изработите много от него(примерно прекарали сте цял ден на плажа), известна част се складира в мастната ви тъкан и черния ви дроб. Когато сте си произвели достатъчно, за да си имате за известно време, организма автоматично спира да го произвежда. Ако прекарвате много време на открито в хубаво време, най-вероятно имате складирано достатъчно витамин D за да изкарате зимата.

Ако имате тъмна кожа, стойте по-дълго на слънце. Тъмната кожа произвежда по-малко витамин D, в сравнение със светлата.

Изпитвате ли недостиг на витамин D? Възможно е ако:

1.Вие сте над 70г. В тази възраст произвеждате само половината от витамин D, който сте изработвали в младостта си.

2.Имате бъбречно или чернодробно заболяване. Вие не можете да преобразувате витамин D3 в по-активните му форми.

3.Не излизате на слънце. Не само хората, които са принудени да стоят постоянно вкъщи, но и тези, които работят дълго време на закрито са изложени на риск от дефицит на витамин D.

4.Вземате лекарства за намаляване на холестерола. Тези лекарства блокират усвояването на витамин D и на другите мастноразтворими витамини.

5.Вземате лекарства като кортикостероиди, кортизон, преднизолон за алергия, астма, артрит и някои други заболявания. Тези медикаменти понижават нивото на витаминD.

6.Антиконвулсивните лекарства също влияят на усвояването на този витамин.

7.Вие сте строги вегетарианци или вегани. Има много малко витамин D в растителните храни. Ако не пиете мляко и не излизате често на открито, вие и вашите деца, ако са вегани не си набавяте достатъчно витамин D.

8.Злоупотребявате с алкохол. Алкохолът блокира способността ви да усвоявате витамин D в червата си и да го складирате в черния дроб.

Децата, които не си набавят достатъчно витамин D, развиват рахит-костите им не растат и не се втвърдяват правилно. За щастие повечето от децата получават изобилие от витамин D и рахитът е рядко заболяване.

Категория: Хоби
Прочетен: 1066 Коментари: 0 Гласове: 2
Последна промяна: 14.10.2016 12:14
 Като нутриент Желязото принадлежи към микроелементите. В човешкото тяло то е нужно за работата на множество протеини(белтъчини) и ензими. Желязото повишава количеството на хемоглобина(червените кръвни клетки)в кръвта. Хемоглобинът е абсолютно необходим за дишането, тъй като транспортира кислорода в цялото тяло.

Лечебно действие на желязото.

1. Той е компонент в червените кръвни клетки и е необходим за транспортирането на кислорода в тялото.

2. Помага за работата на много от ензимите.

3. Помага за работата на множество от специализираните белтъци в тялото.

Популярни у нас храни, които съдържат желязо са:

1. Пилешки дробчета-100гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните. (50% от нуждата на жените)

2. Телешки дроб-100гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните. (50% от нуждата на жените)

3. Спанак-100гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.(50% от нуждата на жените)

4. Фасул-70гр(зърна) съдържат 80% от дневната нужда на възрастните.(40% от нуждата на жените)

5. Картофи-120гр(печени) съдържат 60% от дневната нужда на възрастните (30% от нуждата на жените)

Защо се нуждаем от желязо?

Желязото се класифицира като микроелемент, защото в тялото ви се съдържа по-малко от една чаена лъжичка от него. Нуждаете се от желязо основно за пренасянето на кислорода в кръвта. Всяка от червените кръвни клетки съдържа белтъчина, наречена хемоглобин, а към всяка хемоглобинова молекула са прикрепени четири атома желязо. В белите дробове кислородните молекули се закачат за железните атоми и така се пренасят до клетките. Когато кислородът стигне местоназначението си, той се замества от въглеродния диоксид, който се пренася обратно в белите дробове и ние го изхвърляме навън с издишването.Хемоглобинът, освен че пренася кислорода, дава и цвета на червените кръвни клетки.

Наличното количество желязо в организма определя и колко кислород получавате. Когато желязото ви е недостатъчно, започвате да произвеждате по-малко червени кръвни клетки. Недостатъчното количество червени кръвни клетки води до анемия-чувствате се слаби, уморени, бледи и не ви достига въздух.

Доколко е разпространен недостигът на желязо в кръвта?

Не чак до толкова, колкото твърдят рекламите, но все пак достатъчно за да се разтревожим-факт е, че е доста често срещан и дори е номер едно в дефицита на хранителните вещества по целия свят. Можете да имате ниски нива на желязо дълго време преди да развиете анемия. Статистическите световни данни за недостига на желязо, особено сред жените варира между 12-22% в различните страни.

Бебета и проходилите деца се нуждаят от много желязо, защото растат бързо-ако не си го набавят могат да не се развият умствено и никога да не наваксат. Момичетата в пубертета също се нуждаят от желязо за растежа си, докато жените като цяло имат нужда от него, за възстановяване от загубата на кръв по времето на месечния цикъл. Бременните жени се нуждаят от желязо, за да износят здраво бебе и да предотвратят преждевременно раждане и ниско тегло на новороденото.

Кърмачките също имат нужда от допълнително желязо. Също така всеки, който спортува, независимо дали е мъж или жена, има потребност от допълнително желязо.

Препоръчителната дневна доза е променяна няколко пъти през последните 20 години. Много специалисти по храненето са на мнение, че новите нива са далеч от идеала, особено за жените. За това тук ще се въздържа от категорично посочване на единици в милиграми, тъй като едни от учените твърдят че за жени от 19 до 49 г. 22мг са достатъчни-други са застъпници на 75мг-необходима и безопасна доза.......(в случая говорим за хранителните добавки, съдържащи желязо). Друг е случая, че чрез храната, никога не можете да прехвърлите безопасния прием.Достатъчно е да си набавяте необходимото желязо чрез правилно хранене.

В обичайната диета, средно ако изядете около 2500калории, ще си набавите необходимото желязо. Тъй като жените обикновено ядат под 2000калории, добре е да включват в храненето си богати на желязо храни. Изследванията показват, че само една четвърт от жените в детеродна възраст(19-49г) си осигуряват необходимото желязо с храната.

Желязо има в много храни. То се разделя на две групихемово желязо-налично в месото, и нехемово желязо, което се съдържа в растителните храни. Човек усвоява по-добре хемовото желязо от храната, отколкото нехемовото, но вегетарианците няма защо да се плашат-много от вкусните растителни храни са богати на желязо. Проблемът е, че фибрите в растителните храни може да понижат усвояването на желязото. Витамин С обаче, повишава абсорбацията на нехемовото желязо. За това задължително яжте богати на витамин С храни, заедно с богати на желязо.

Хемовото желязо е желязото, което се съдържа в хемоглобина, а тъй като само животните имат хемоглобин, хемовото желязо се намира само в месото. Нехемовото желязо е желязото, съдържащо се естествено в растителните храни като спанак и зърнени храни, пчелния прашец.

Можете да увеличите приема си на желязо от растителните храни като използвате освобождаващи желязо готварски съдове. Железните съдове за готвене отдават на приготвената в тях храна безопасни количества допълнително желязо, без да променят вкуса. Киселинните храни абсорбират повече желязо. Доматения сос, който къкри в желязна тенджера, ще има приблизително 300 пъти повече желязо, от соса, приготвен в алуминиев съд. Като цяло термично обработените зеленчуци, увеличават съдържанието на желязото, което можете да усвоите от тях.

Ако сте анемични, вашият лекар ще ви предпише добавки с желязо. Ако желаете на своя глава да си доставите повече желязо с хранителни добавки, внимателно се запознайте със съдържанието на железни соли във формите на железен фумарат, железен сулфат или железен глюконат. Бавноразтварящите се таблетки с покритие, са чиста загуба на пари, защото те ще преминат през храносмилателния ви канал, преди да успеете да усвоите желязото.

Добавките с желязо могат да причинят гадене, запек или диария, при това не винаги са необходими. Доставяйте си желязо като ядете повече зеленчуци и други богати на желязо храни.

Вземайте добавки, само ако лекарят ви ги предпише, поради желязодефицитна анемия или бременност.

Добавките с желязо дори в малки количества могат да бъдат токсични за малки деца. Дръжте добавките с желязо и мултивитамините, съдържащи желязо, далеч от достъпа на деца!

Другата страна на желязото.

Недостигът на желязо е главен здравословен проблем по целия свят, но и твърде много желязо се превръща в здравен проблем, особено при възрастните хора. Някъде около 8-10% от хората страдат от наследствено състояние, наречено хемохроматоза, което се дължи на твърде много желязо в организма. Повишеното количество желязо в организма може да увреди панкреаса, черния дроб, сърцето, ставите и да увеличи риска от инфаркт и инсулт. Симптомите обикновено не се проявяват преди навършване на 50г. ако сте мъж или 60г. ако сте жена. Ако имате хемохроматоза, изключително важно е да не приемате желязо от добавки или от преработени и обогатени храни.

Статията има чисто информационен характер и не отменя консултацията с лекар!
източник

Категория: Хоби
Прочетен: 1291 Коментари: 0 Гласове: 7
Последна промяна: 03.01.2017 07:52
 Отне ми доста дълго време, на проба - грешка докато разбера, кои от храните , които консумирам обострят заболяването.Все пак псориазиса си е строго индивидуално за всеки човек. Сега докато пиша статията, се чудя кое е по-лесно да напиша храните, които си позволявам или тези, които ми вредят...преди да си създам моята диета, изчетох доста "драконовски" алтернативи, които направо ми се струваха абсурдни за спазване, истински кошмар за хора като мен, които са истински ценители на хубавата вкусна храна.

С течение на времето успях да си създам от малкото позволени храни, едно наистина богато и вкусно меню.

В понеделник и вторник- риба със зеленчуци и салата, ядки, плодове.

В сряда птиче месо/всякакви диви птици или домашно отгледани на двора от баба и дядо-не тези които ги продават в магазините/зеленчуци и салата, ядки, плодове.

В четвъртък и петък- риба със зеленчуци и салата, ядки, плодове.

В събота-месо-само диво или домашно агънце-нищо от магазина, зеленчуци и салата, ядки, плодове.

В неделя-постно-без никакви мазнини.

Рибата може да я приготвяте по всякакви начини, на фурна, задушена, печена със зеленчуци, на скара, избягвайте пържената риба, и риба от развъдници.

Правете си питки от оризово, царевично брашно,брашно от нахут в тях не се съдържа глутен.

Всяка сутрин пия прясно изцеден сок от моркови-300-500мл, но и 200 са абсолютно достатъчни-като поддържаща терапия, при обострени състояния препоръчителната доза е поне литър на ден, в продължение най-малко на месец-ефекта започва да се проявява след втората, третата седмица.

От млечните продукти единственото , което си позволявам и е с доказан здравословен ефект е козе сирене-пак домашно приготвено. Всички останали млека, сирена кашкавали, действат дразнещо и провокиращо на псориазиса, особено ако освен глутенова непоносимост имате и непоносимост към лактозата.

 

Много е важно при приготвянето на храната да не пържете-само печете.

Сменете олиото със зехтин-хем е полезен, а и храната приготвена с него е здравословна и по-вкусна.

 Това, което трябва задължително да изключите от менюто си е:

1. Свинското.

2. Телешкото

3.Морските дарове-скариди, раци, октоподи, калмари

4..Храни, които съдържат глутен. Глутена се съдържа в пшеницата и всичко, което се прави от нея, също учените наскоро откриха, че глутен се съдържа и в жълтъка на яйцето.

5..Мляко, сирене, кашкавал, краве масло.

6. Всякакви колбаси, кремвирши, наденици-освен ако не сте си ги приготвили вие.

7. Шоколад и всякакви негови разновидности...вафли и пр.

8. Задължително трябва да изключите от менюто когато приготвяте храната подправките от типа на маги, готови зеленчукови смеси, съдържат глутен и един куп още химия, които провокират псориазиса. Купувайте си черен пипер на зърна, домашен червен пипер от пазара, неронена чубрица-за да сте сигурни, че храната ви е чиста.

9. Яйцата, майонезата и всякакви пикантни сосове са абсолютно противопоказни.

10. Алкохола-1-2 чаши вино. Концентрата и бирата са абсолютно противопоказни.

11.Никакви газирани напитки, заменете ги с прясно изцеден сок.

12.Заменете оцета със сок от лимон. Оцета също е един от основните дразнители.

13.Цигарите-всички казват , че трябва да се спрат и са вредни и обострят заболяването. Но пък няма и абсолютни доказателства, че  спирането на цигарите , води до оздравяване. Не е за хвалене, не се гордея и с това, но все още пуша по една кутия на ден.

Задължително трябва да се приемат витамини от групите А,В,Е и фолиева киселина, при увреждане на функцията на черния дроб се приема и карсил. Най-добре е , ако можете да си ги набавяте чрез храната и прясно изцедени сокове, мед и пчелен прашец.

Не споменах Омега3 за прием, защото ако се спазват четирите дена с риба в менюто-обед и вечер е напълно дастатъчно за набавяне на Омега3 мастни киселини. В началото когато започнах биоактивното лечение с диетата, незнаех, че не трябва да се пият допълнително и ги вземах. получи се обратен ефект-за две седмици се възпалих повече, след това спрях приема на Омега3, и състоянието ми се стабилизира.

Водете си дневник на храните, които консумирате, така по-лесно ще можете да елиминирате, тези храни които ви обострят заболяването.

източник
Категория: Хоби
Прочетен: 1757 Коментари: 0 Гласове: 9
10.10.2016 07:44 - Алкални храни
image 
Категория: Хоби
Прочетен: 925 Коментари: 0 Гласове: 4
 Орехът има репутацията на лек против рак и на афродизиак в народната медицина по цял свят. Листата и обвивките на плода са били използвани като основен източник на кафяв оцветител за боя за коса до началото на 20век, като за първи път употребата им с такава цел е описана от Плиний през първи век.

Ядките на ореха са изключително богати на мазнини(68-74%), белтъчини(12-15%) и въглехидрати(11-13.5%).

Тяхната хранителна стойност е толкова висока, че само 100г ядки осигуряват дневната потребност на организма от мазнини и 16% от необходимите белтъчини. Орехът е особено богат на ценните за човешкия организъм минерални соли. С изключително високо съдържание на витамин С са зелените плодчета на ореха. В 100г от тях се съдържа до 3000мг% витамин С. В сухите ядки това съдържание е 15-30мг%. В тях има още каротин, РР, В и други витамини. Те съдържат още и етерично масло, което придава специфичния вкус на ореха.

Листата на ореха имат високо съдържание на витамините С,В,Р, провитамин А. За това намират широко приложение в медицината при възпаление на венците, кожни заболявания, гнойни рани, за подобряване на храносмилането, против глисти, за възбуждане на апетита и др.

Всичко в орехите-белтъците, мазнините , въглехидратите, витамините и минералите се намира в идеално съчетание за усвояване от човешкия организъм. Затворени в здрава черупка те запазват за дълго време хранителните и лечебните си свойства. Ако използвате орехи за лечение, ще трябва да си ги чупите самички.

Фосфорът и магнезият, влизащи в състава на орехите, поддържат нормалното функциониране на клетките на мозъка, а калият, желязото,сярата, цинкът и медта защитават сърцето, кръвоносните съдове и нервната система. Полиненаситените мастни киселини, чието съдържание в орехите е много високо, спомагат за понижаването на холестерола в кръвта.

Сред всички ядки първо място се полага на ореховата. По количество на полезни вещества орехът няма равен на себе си в растителния свят. Например съотношението на линолевата и линоленовата киселина, тези най-ценни за организма ни полиненаситени мастни киселини  е 5:1, точно такова, каквото се препоръчва за здравословно хранене.

За да помогнем на мозъка и сърцето, да подобрим паметта си, да се избавим от безсънието и неврозите, за да поддържаме нормално кръвно налягане, както и да укрепим имунитета, диетолозите съветват всеки ден да се ядат по 30-40г орехи. Те са полезни при заболявания на стомаха и червата, също така за черния дроб, бъбреците и далака. Магнезият, съдържащ се в орехите действа успокояващо и ни помага да свалим напрежението и да се отпуснем.

Но хората с наднормено тегло трябва да внимават с употребата на орехи, тъй като в 100г ядки се съдържат 450-500килокалории. Хората с проблеми с теглото не трябва да приемат повече от 30г орехи на ден.

Ореховата ядка е складирала в себе си голямо богатство от витамини, минерали, биоактивни и есенциални хранителни вещества. Биоактивни вещества са: елаговата(фенолната)киселина, оцетната киселина, баластни вещества. Есенциални хранителни вещества са: витамин Е,С,В-витамините,Р, прости ненаситени мастни киселини(28%), многократно наситени Омега-3 мастни киселини(5%), флуорид, калий, железни и кобалтови соли, йод. По количество на витамин С орехът стои наравно с шипките и касиса.

Орехите пречистват кръвоносните съдове и предотвратяват атеросклерозата, благодарение на антиоксиданта витамин Е. От друга страна ненаситените мастни киселини Омега-3 помагат за понижаване на лошия холестерол и пречат на окисляването му от свободните радикали.Баластните вещества допринасят допълнително за неговото понижаване. В крайна сметка се предпазваме от инфаркт и инсулт.  В рамките на две седмици, при лечение с орехи лошия холестерол може да се намали с 10%.

Върху основата на тази почистваща база по нататък действа отличния витаминен и минерален комплекс и се подобряват сърдечната и мозъчната функция. В доза от 20г ядки дневно, орехите са и добро лекарство срещу гуша. Но орехите имат и друга лечебна мощ-те блокират раковите клетки. Дължат тази си способност на елаговата киселина.

Елаговата киселина се свързва с канцерогенните вещества като полициклични ароматични въглеводороди и по този начин ги обезврежда. В този процес тя е 300 пъти по-ефикасна от другите фенолови киселини. Пази ДНК от атаките на свободните радикали. Елаговата киселина стимулира образуването на антитоксични ензими. Тя може да спре развитието на рак в начален стадий на хранопровода, белите дробове и кожата.

Ореховото масло е също много полезно.

То забавя развитието на склерозата. Защитава организма от лъчево въздействие, включително и от рентгеново облъчване. Защитова здравите тйкани от туморни метастази.

Ореховото масло ускорява епителизацията на тъканите при изгаряния и дълго незарастващи рани.

Приема се вътрешно при затлъстяване, исхемична болест на сърцето, чернодробни заболявания, като слабително и диуретично средство.

Препаратите от орех във вид на мас, суспензии и разтвори се използват за лечение на кожна туберкулоза, вълчанка, скрофулоза,хронични екземи, псориазис и др.

Преградните стени на плода, във вид на настойка, се препоръчват при захарен диабет, заболявания на щитовидната жлеза, колити, ставни заболявания, хипертония и атеросклероза.

Орехът се препоръчва при заболявания на храносмилателната система, главно при възрастните хора. Ако човек не може да сдъвче напълно ореха, нека да го смели  и да го смеси с мед.

Орехът почти няма противопоказания и все пак да не забравяме максимата че количеството прави отровата. Въпреки, че не съм чувала до сега, някой да се е натровил от преяждане с орехи. Но е хубаво, човек да си има едно на ум по отношение на готовите препарати и извлеците.

Листата на ореха съдържат алфа-хидроюглон и бета-хидроюглон, флавоноиди(хиперозид, кверцетин,кемпферол), аскорбинова киселина, каротин(до 0.33%мг), витамин В1, дъбилни вещества-3-4%, етерично масло и др.

Съставът на ореховите листа действа укрепващо на организма, засилва растежа на костите, възбужда апетита. За юглона се смята, че действа бактериостатично и се предписва като неспецифично средство при лечение на лупус еритематозис(вълчанка), еритема нодозум, стафилококови и стрептококови дерматити, хронични епидермофити, гнойни рани. Освен това дрогата има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие-при възпаление на венците, гастроентерити,диарии. Препоръчва се още отварат от листа за подобряване на храносмилането.

Народната медицина препоръчва листата от орех и при кръвохрачене, при бяло течение-промивки, очни заболявания,при рахит-бани, хемороиди, след едра  шарка-бани,при нередовна менструация, разширени вени,глисти и кожни заболявания.

В нашата народна медицина(преди доста години-може би сто и повече)се е използвало следното лекарство против туберкулоза и за засилване на организма:рано на пролет –март-април се изкопава корен от орех и се слага в дамаджана пълна с вино. След това дамаджаната се запечатва с восък и се заравя в земята под ореха или лека всрани където са корените. Късно през есента-ноември, тя се изважда и от настойката се пие по една кафена чашка след ядене три пъти дневно.

Ореховите листа се използват под формата на отвара за външно и вътрешно приложение. Една супена лъжица се залива с 300г кипяща вода и се вари в продължение на 3 минути. Оставя се да кисне 1 час. Приема се 3 пъти дневно по 100г отвара преди ядене. С отварата се правят компреси при кожни възпаления, киснат се ръцете и краката при гъбични инфекции.

Как да си направим маслен извлек от зелени орехчета за разширени вени и кожни заболявания.

Зелените орехчета трябва да са започнали образуването на преградните стени на плода-по този начин ще се извлекат максимално полезните вещества от тях.

Нарязвате орехчетата на четири и ги подреждате в буркан-предварително дезинфекциран, така че да останат 2-4 см до върха. След това ги заливата с масло-зехтин, шафран,сусамово, бадемово, кокосово олио и др. Ако искате да сти сигурни, че няма да настъпи гранясване, използвайте стабилизирана мазнина, само не и обикновено олио.Мазнината трябва да покрие 2-3 см орехчетата. Ако нямате буркани със стъклени капачки, то под пластмасовата капачка поставете лист оризова хартия или хартия за печене. Оставете буркана на слънце за 40 дена. След това прецедете и пак в дезинфекциран съд-стъклен-на сухо и хладно място.

Този маслен извлек се използва външно при разширени вени, хемороиди, кожни заболявания, както и като маска за коса, за запазване на тъмния цвят и против пърхот. Може да го смесите и с по-твърда мазнина или вазелин, ланолин и да се направите мехлем.

Каква трайност има масления извлек-ако се съхранява на тъмно и хладно в стъклен съд, опита ми до сега показва , че до 6-ия месец е годен.

Спиртна настойка от зелени орехчета се прави по същия начин. Някои източници препоръчват да седи на слънце, други на тъмно пак за 40 дена. Различни са и начините на приемането й, в зависимост от заболяванията и тяхната задълбоченост. Лично за себе съм избрала метода за спиртна настойка на тъмно, изхождайки от начина с дамаджаната, както са го правили нашите предци.

Профилактичен  курс на прочистване с тази настойка правя два пъти в годината през пролетта и есента за по две седмици. През първия ден една капка разтворена в чаша вода и през всеки следващ ден увеличавам с по една капка, на 14-тия ден-14 капки и приключвам курса.

Настойката от зелени орехчета, както и настойката от орехови листа, разредена с вода и глицерин(10%), действа изключително успокояващо върху кожните раздразнения.

Дали препаратите от зелени орехчета и орехови листа лекуват псориазис-не, тъй като е преди всичко вътрешно заболяване-от личен опит-дали облекчават и видимо подобряват лезиите-да. Ако кожните възпаления са причинени от някои бактерии,стафилококи ,стрептококи, дрожди и други болестотворни микроорганизми, в съчетание с прополис и орехови препарати, може да се постигне и пълно излекуване.

Зелени орехчета с мед

Нарязвате зелените орехчета и ги подреждате в буркан , както при настойките и ги заливате с мед. Престоява в хладилника от две седмици до месец. След това се прецежда. От сиропа се приема профилактично по една чаена лъжичка-10 дена. Имам една позната по-възрастна жена на около 70 години, доста жизнена и пъргава, тя казва че си правела по един литър от този сироп и си го пийвала всеки ден докато свърши.

Мед, орехи, чесън и лимон или подарете си здраве на организма

Смелете 50г орехи, счукайте 30 г. чесън, изстискайте 2-3 лимона и добавете 300-400г мед. Объркайте добре докато се получи хомогенна смес.  Оставете в хладилник и изчакайте поне 2-3 дена до седмица. Приема се по една супена лъжица един час след ядене профилактично, за укрепване на имунната система и за засилване на организма. При настинка и грип по три пъти на ден в съчетание с 3 пъти на ден клеева тинктура по 20-30 капки.

Има още много неща, които могат да се напишат за ореха и неговата чудодейна лечебна сила, но за днес спирам до тук. Ще се радвам , ако някой сподели и неговите лечебни рецепти с орех.

Бъдете винаги здрави!

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар.
източник

Категория: Хоби
Прочетен: 4674 Коментари: 1 Гласове: 14
Последна промяна: 14.10.2016 12:43
 Пантотеновата киселина е получила името си от гръцката дума пантотен, което означава отвсякъде. А причината да бъде наречена така, че пантотеновата киселина се съдържа във всички видове храни. На практика това е витамина, от който никога няма да изпитате недостиг, стига да се храните всеки ден. Във всяка храна, която ядете има пантотенова киселина, дори и да е малко, така, че няма как да не си набавите достатъчно.

Витамин В5(Пантотенова киселина) е познат като антистресов витамин и е разтворим във вода. Той принадлежи към групата на витамините от В-комплекс

Лечебно действие на Витамин В5:

1. Подпомага за секретирането на множество хормони като кортизон, адреналин и др. Тези хормони са важни за метаболизма, поддържат здравето на кожата, мускулите и нервната система.

2. Подкрепя работата на надбъбречната жлеза.

3. Помага за метаболизма на аминокиселините.

4. Помага за метаболизма на мастните киселини.

5. Помага за метаболизма на въглехидратите, като по този начин осигурява енергия на целия организъм.

6. Използва се за биосинтеза на хемоглобин, както и на невротрансмитери, стероидните хормони и някои мазнини.

Храни, които съдържат Витамин В5 в по-големи количества  са:

1. Слънчогледови семки-50гр. съдържат 38% от дневната нужда на възрастните.

2. Телешки дроб-100гр. съдържат 32% от дневната нужда на възрастните.

3. Яйца-40гр или 1 яйце-съдържа 9% от дневната нужда на възрастните.

4. Домати-сурови-200гр. съдържат 10% от дневната нужда на възрастните.

5. Краве кисело мляко -2% масленост-500гр. съдържат 42% от дневната нужда на възрастните.

6. Гъби-печурки-200гр. съдържат 35% от дневната нужда на възрастните.

7. Ягоди-200гр. съдържат 12% от дневната нужда на възрастните.

8. Царевица-200гр. съдържат 19% от дневната нужда на възрастните.

Когато се готвят зеленчуците, не трябва да се използва сода за хляб, тъй като тя има алкална реакция и унищожава Витамин В5.

Защо се нуждае вашия организъм от пантотенова киселина?

Мазнините и въглехидратите, които ядете, се преобразуват в енергия с жизненоважната помощ на пантотеновата киселина. Нуждаете се от Витамин В5 за изработването на два съществени коензима-коензим А и ацил транспротеин(ацил протеинов носител). Тези ензими помагат от мазнините и въглехидратите да се произведе енергия, нуждаете се от тях и за производството на някои важни хормони, на здрави червени кръвни клетки и на Витамин D. Тези ензими са толкова важни, че щом приемете пантотенова киселина от храната тя незабавно се преобразува в коензим А и ацил транспротеин.

Пантетинът, страничен продукт от метаболизма на пантотеновата киселина в организма се предлага като добавка. Въпреки, че пантетинът е дериват на пантотеновата киселина, те не са взаимозаменяеми. Пантетинът е по-активен при производството на коензим А.

Няма установено препоръчителна дневна доза за пантотеновата киселина,но има установен адекватен прием, който при мъжете е 5 мг, при жените 6мг, а при бременни и кърмачки-7мг.

Изпитвате ли недостиг на пантотенова киселина?

Ще трябва много да се постараете за да създадете недостиг на витамин В5. Няма такива данни за хора, освен за опитни лица. Единствените хора, които рискуват да развият недостиг на пантотенова киселина са дългогогодишните алкохолици. Всички други, които имат ниски нива на пантотенова киселина, почти винаги имат недостиг и на другите В-витамини.

Пантотеновата киселина работи най-добре, когато имате всички други В-витамини, но най-вече-тиамин,рибофлавин, ниацин, пиридоксин и биотин.

Пантотеновата киселина, понякога е наричана антистресов витамин. Причината е, че от нея вие изработвате много хормони-например адреналин, когато сте подложени на силен стрес. Ако е такъв случаят при вас, някои специалисти по храненето съветват да се взема допълнително пантотенова киселина. Тя няма да ви навреди, но няма данни и че ще ви помогне.

Добавките с пантотенова киселина обикновено съдържат калциев пантотенат и се предлагат на таблетки или капсули. Тъй като няма препоръчителна дневна норма за пантотеновата киселина, не съществува и ниво на предозиране. Хората, които  вземат много големи дози пантотенова киселина(10-20гр.  дневно), може да получат диария, но други странични ефекти не са известни. Излишните количества се извеждат с урината.

Добавките с пантетин също са безопасни, не са известни странични ефекти или нива на предозиране.  Те са скъпи обаче, а и няма наистина добри основания да ги взимате.

Друга форма на пантотеновата киселина, наречена пантенол се съдържа в кремовете и лосионите. Тя помага да се омекотят и заздравеят ранички, драскотини и леки кожни възпаления.

Някои глупави твърдения за понтотеновата киселина.

1.Укрепва имунитета-може и да има нещо вярно в това-но за пентатина, макар че все още е рано да се каже.

2.Спира косопада и предпазва от побеляване. Недостигът на пантотенова киселина при лабораторни плъхове причинява опадване на козината и нейното посивяване. Въз основа на тази хлабава връзка някои продукти за коса съдържат форма на пантотенова киселина ,наречена пантотенил алкохол или пантенол.  Дали , ако си мажете косата с тези препарати, тя ще престане да пада или да посивява?-може би, ако сте лабораторен плъх.Най-искрено моля да ме извинят дамите, влюбени в козметиката с пантотенова киселина.

3.Спира стареенето. При проведено преди много години изследване на лабораторните мишки давали мегадози пантотенова киселина и повечето увеличили живота си с 20%. От тогава някои хора продължават да твърдят, че пантотеновата киселина в мегадози забавя стареенето и при човека, тъй като презарежда клетките с енергия-това си е чиста проба шарлатанство.

4.Помага при артрит-свидетелствата са спорни, тъй като до сега е проведено само едно изследване на хора с тежка форма на артрит и няма доказателства , че помага.

5.Лекува алергии-някои пациенти твърдят, че им помага-няма научни доказателства за това.

6.Подобрява мозъчните функции. Вие сте достатъчно умни, за да прецените сами, какво е това твърдение. Дали мегадози пантотенова киселина биха повишили коефицента на интелигентност?-много се съмнявам с това.

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар.

Бъдете винаги здрави!

 източник

Категория: Хоби
Прочетен: 2034 Коментари: 0 Гласове: 10
Търсене

За този блог
Автор: elenapeeva
Категория: Хоби
Прочетен: 213001
Постинги: 83
Коментари: 75
Гласове: 2184
Архив
Календар
«  Октомври, 2016  >>
ПВСЧПСН
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31