Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Апитерапия-лечение с мед и пчелни продукти. Билколечение и народна медицина, здравословно хранене,психология и психотерапия, духовно здраве и християнство. Моето хоби е здраве от природата.
Автор: elenapeeva Категория: Хоби
Прочетен: 213078 Постинги: 83 Коментари: 75
Постинги в блога от 18.09.2016 г.
 Биотинът е бил откриван много пъти. През 1901г. Изследователи открили вещество, което нарекли биос-от гръцката дума за живот. Те не знаели точно какво е то и скоро загубили интерес към него. Десетилетия по-късно други изследователи открили същото вещество, но го нарекли коензим R. Още една група изследоватил също го открили, но го нарекли защитен фактор Х или витамин Н(макар, че не били напълно сигурни дали е витамин). Науката не се движи право напред, както може би си представяте, изминало известно време докато се изясни объркването. В крайна сметка всички осъзнали, че са открили едно и също нещо:вид В-витамин, който се съгласили да нарекат биотин.

Биотинът определено е пълноправен член на семейството В, но с една особеност. Нуждаете се от него за да преработвате мазнините и аминокиселините в храната.

Биотинът работи в тясна връзка с другите В, най-вече с фолиевата киселина, пантотеновата киселина и кобаламина. Не е задължително да си набавяте биотина от храната. Причината е , че нужното ви количество от него се произвежда в червата ви от милиарди дружелюбно настроени бактерии, които живеят там.

Няма установена препоръчителна дневна доза за него, тъй като дефицитът на биотин е изключително рядък-бактериите в червата ви, произвеждат напълно достатъчно да покриете нуждата си. Факт е, че повечето хора изхвърлят повече биотин, отколкото приемат с храната си. С други думи, вашите чревни бактерии, произвеждат доста повече отколкото ви трябва, така че изхвърляте не само биотина, който изяждате, но и част от произведения в организма ви.

В действителност няма нужда да се тревожите, колко биотин приемате, и все пак е хубаво да се знае адекватния прием, който за мъже и жени е 30мкг, а за кърмачки 35мкг.

Лечебно действие на Витамин В7-биотин:

1. Необходим е за растежа на клетките.

2. Помага за метаболизма и синтеза на аминокиселините.

3. Помага за метаболизма и синтеза на мастните киселини.

4. Помага за метаболизма на въглехидратите , като помага за осигуряване на енергия за целия организъм.

5. Необходим е за здравето на нервните клетки и тъкани.

6. Необходим е за здравето на кожата, косата, потните жлези и костния мозък.

7. Помага за поддържането на нормални нива на кръвната захар.

Изпитвате ли недостиг на биотин?

Дефицитът на биотин е невероятно рядък, но все пак има някои специални случаи:

1.Много ниско калорична диета. Ако спазвате наистина много ниско калорична диета дълго време, възможно е да развиете дефицит на биотин. И вече ще знаете защо ви пада косата.

2.Сурови яйца-ако по някоя странна причина ядете много сурови яйца-15 или 20 на ден и го правите дълго време, възможно е да развиете дефицит. Яйчения белтък се свързва с биотина и не ви позволява да го усвоите. Варените или пържените яйца нямат същия ефект.

3.Антибиотици. Хора, на които се налага да вземат антибиотици като тетрациклин и сулфамиди дълго време, може да развият дефицит на биотин, защото антибиотиците избиват всички бактерии, включително и полезните, които произвеждат биотин.

Най-богатите на биотин храни са говеждия черен дроб,бирената мая, бананите, яйцата, овесените ядки(варени)кафевия и белия ориз.

Биотин за косата и ноктите.

Някои продукти за грижа за косата сега съдържат биотин,като се твърди, че предотвратява падането и посивяването, побеляването на косата. Вярно е, че се нуждаете от биотин за здрава коса и че острият биотинов дефицит причинява ужасен косопад. Биотина в шампоаните и балсамите обаче едва ли ще ви помогне. Косопадът от биотинов дефицит отзвучава, когато преодолеете дефицита и косата ви се възстановява, но изгубената ви коса при естествено оплешивяване си остава завинаги изгубена.

Тъжно е, но няма лек за мъжкото оплешивяване. Това не спира обаче, някои недобросъвестни търговци да ви продават добавки с биотин, за да спрете процеса или дори да възстановите косата си. НЯМА ТАКАВА ВЪЛШЕБНА ДОБАВКА!Най-добре си спестете паричките за пластична интервенция.

Конярите отдавна знаят, че биотинът прави конските копита по-твърди. Дали не заздравява и човешките нокти?Възможно е. Нуждаете се от голяма доза между 1000 и 3000мкг дневно, но може и да не проработи. Все пак , ако имате чупливи нокти, може би си струва да опитате, така или иначе не можете да се предозирате с биотин.

Биотинът понякога се препоръчва и при новородени, които имат възпалена кожа на фонтанелата. Логиката е, че новороденото все още няма бактерии, които да произвеждат биотин, за това той трябва да се внася под формата на добавки, но това ще реши педиатърът ви, а не вие.

И както почти всяка моя статия  ще завърша, че преди да вземете каквато и да е добавка с витамини, първо се посъветвайте с вашия лекуващ лекар-коя е най-подходяща за вас.

Неконтролируемото приемане на своя глава на хранителни добавки, защото само сте чули, че е полезно от комшийката, снахата и...др. вещи лица може да ви създаде сериозни здравословни проблеми.

Статията в блога има чисто информативен характер.

 

 

 източник

Категория: Хоби
Прочетен: 2951 Коментари: 2 Гласове: 9
Последна промяна: 18.09.2016 18:56
 Холин-наричан и “храна за мозъка” е нутриент, който учените и диетолозите считат за ко-фактор на витамините от групата на В- комплекс. На практика той е производна на аминокиселината Метионин и метил-фолат( метилизиран Витамин В9) и помага на В-витамините да работят по-ефективно и да метаболизират храната в енергия.

Лечебно действие на Холина:

1. Необходим е за синтеза на невротрансмитера Ацетилхолин и като такъв е изключително важен за предаването на сигналите в нервната система.

2. Необходим е за формирането  , поддържането и функционирането на мембраните в целия организъм.

3. Използва се от бъбреците, за да поддържа водния баланс в тялото.

4. Помага на тялото да се бори с инфекции и СПИН.

5. Предотвратява формирането на жлъчни камъни.

6. Помага за преработването на мазнините в черния дроб и го предпазва от затлъстяване и заболяване.

7. Помага за производството на аминокиселината Метионин в черния дроб.

Защо се нуждаем от холин?

Холинът е жизненоважен за изработването на невротрансмитера ацетилхолин, от който се нуждаете за да изпращате съобщения за емоционалните си състояния и поведението си от една мозъчна клетка на друга. Ацетилхолинът вероятно участва и в запазването и припомнянето на спомените.

Холинът е необходим също и за синтезирането на фосфатидилхолинът, който е необходим за мембраните на вашите клетки. Фосфатидилхолинът е мастно вещество, от което се изграждат клетъчните стени.

Скорошни изследвания сочат, че холинът е изключително важен за интелектуалното развитие на новородените. Всички бременни жени и кърмачки имат специална потребност от холин.

Холинът също така извежда мазнините от черния ви дроб, като не допуска те да се натрупват там. Тъй като в черния дроб се произвежда холестерола, някои хора смятат, че холина понижова нивото на лошия холестерол. Има известни основания да се твърди, че може би наистина помага.

Няма установена дневна доза и не е възможно да изпитвате дефицит от него. Повечето хора си набавят някъде между 300 и 1000мг дневно от храната. Има установен адекватен дневен прием, който за мъжете е 550мг, за жените-425мг, за бременните-450мг, а за кърмачките-550мг.

Холин има във всички животински и растителни храни. Най-добри източници от животинските храни са яйцата, червеното месо, черния дроб и черния хайвер. Добри растителни източници са зелето, карфиолът, соята, нахутът, лещата и ориза.

Не можете да предозирате холинът, но твърде големите дози-над 10г. ще ви придадат неприятен телесен мирис-като на риба. Няма да ви навреди, но със сигурност ще окаже влияние върху социалното ви общуване.Добре е да се придържате към дози от 500 до 1500мг.

Има твърдения, че холинът помага при болест на Алцхаймер-вярно ли е това?

Хората с болест на Алцхаймер обикновено имат ниски нива на холин в мозъка . Може ли добавките с холин или фосфатидилхолин да помогнат? Провеждат се много изследвания в тази област и за сега отговорът е може би да, в някои случаи.Някои изследователи са на мнение, че холинът може да предпази от болест на Алцхаймер, но доказателствата са спорни-по-вероятно не може.

Холинът не е точно В витамин, тъй като вие си го произвеждате в организма. Спада към групата на т.нар. малки(неофициални)В-витамини-холин, биотин, инозитол и парааминбензоена киселина. От друга страна не може да се твърди , че не е В-витамин, тъй като трябва и да си го доставяте, а той работи в тясна връзка с фолиевата киселина и кобаламина.

Работата на холина се блокира от алкохол и цигари.

 източник

Категория: Хоби
Прочетен: 1447 Коментари: 0 Гласове: 6
Последна промяна: 18.09.2016 08:28
Търсене

За този блог
Автор: elenapeeva
Категория: Хоби
Прочетен: 213078
Постинги: 83
Коментари: 75
Гласове: 2184
Архив
Календар
«  Септември, 2016  >>
ПВСЧПСН
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930