Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Профил на elenapeeva
Име:
elena peeva

Възраст:
49

Пол:
жена

Град:
Свищов

Професия:
богослов-психолог

Интереси:
психология, психотерапия,психопрофилиране,теология,фитотерапия, апитерапия, народна медицина, билколечение ,функционална медицина, източна философия. Моето хоби е здраве от природата:)

Статистика
Популярни постинги:
7

Постинги този месец:
0

Гласове този месец:
0

Коментари този месец:
0

Любими блогове:
116

Блогъри добавили в любими:
21

Блог вълни:
2
Последни постинги
 Витамин  С е известен още като витамин против скорбута. Той е водоразтворим витамин и е най-популярният сред хората. Счита се, че Витамин С  подпомага лекуването на всички болести и здравословни проблеми-от настинка до рак. За съжаление , човешкото тяло не може да го синтезира и трябва да се набавя всеки ден чрез храната.

Лечебно действие на Витамин С:

1. Необходим е за здравето на зъбите, венците и костите.

2. Помага за зарастването на раните, белезите и фрактурите.

3. Предотвратява скорбута.

4. Помага за устойчивостта на тялото срещу инфекции.

5. Помага за лекуването и предотвратяването на настинки.

6. Подсилва кръвоносните съдове.

7. Помага на тялото в абсорбирането на желязото.

8. Необходим е за синтеза на колаген, който е белтъка играещ ролята на “междуклетъчно лепило” и практически съединява всички тъкани на тялото в едно цяло.

9. Той е най-мощния и важен антиоксидант.

10. Блокира превръщането на нитратите( от смог, цигарен дим ,зеленчуци , бекон)в канцерогенни(вещества, причиняващи ракови заболявания).

11. Много изследвания показват, че Витамин С намалява 4 пъти риска от повечето ракови заболявания.

12. Засилва имунната система.

13. Намалява нивото на холестерол в тялото и в кръвта.

14. Предотвратява развитието на атеросклероза.

Храни у нас, които съдържат Витамин С са:

1. Камби-сурови-35гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.

2. Чушки-сурови-40гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.

3. Ягоди-пресни-105гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.

4. Диня-320гр. съдържат 50% от дневната нужда на възрастните.

5. Моркови-сурови-400гр-съдържат 50% от дневната нужда на възрастните.

6. Банани-200гр. съдържат 20% от дневната нужда на възрастните.

7. Ябълки-200гр. съдържат 20% от дневната нужда на възрастните.

8. Круши-200гр. съдържат 15% от дневната нужда на възрастните.

9. Кайсии -100гр. съдържат 20% от дневната нужда на възрастните.

 

 

Защо се нуждаем от витамин С?

Дневната доза от витамин С ни помага да сме здрави, а когато сме болни да оздравеем по-бързо. Той дори ни помага да живеем по-дълго.

Витамин С ни защитава от сърдечни болести, инсулт, катаракта, диабет, астма и други сериозни заболявания. Няма много неща, които витамин С да не може да направи за нас. Нуждаем се от него за над 300 процеса в тялото ни.

Съединителната тъкан, която държи клетките ни заедно и изгражда костите, сухожилията, мускулите, зъбите, кожата, кръвоносните съдове и всяка друга част от тялото се състои от белтъчина, наречена колаген.

Витамин С е необходим за производството на колаген. Ние се нуждаем от колаген за да възстановим всяка увредена телесна част, а от тук следва, че витамин С спомага за заздравяването на рани от всякакъв тип. Счупена кост, навехнати стави, порязвания и всякакви други наранявания се лекуват много по-бързо, ако организмът е наситен с витамин С.

Витамин С е главният антиоксидант за организма. Той не само почиства вредните свободни радикали, но също така и помага многобройните други антиоксиданти да си свършат работата. Без витамин С не може да се използват напълно някои други витамини и минерали като фолиева киселина и желязо.

Имунната система се нуждае от големи количества витамин С, за да е в пълна готовност. Ако не получаваме достатъчно от този витамин е много вероятно да се разболяваме по-често и да боледуваме по-дълго.

Витамин С е необходим и за производството на много от хормоните.

Витамин С прави и много други неща, които понякога изглеждат като чудеса, дело на вълшебно лекарство, а не на познатия ни витамин-той помага например за лечение на някои видове безплодие при мъжете и облекчава протичането на диабета. Хората с високи нива на витамин С имат по-ниско кръвно налягане, което понижава риска им да получат инфаркт или инсулт. И въпреки, че витамин С не може да излекува сърдечно заболяване или рак, той може да ни предпази да се разболеем от тези болести.

Даже и обичайната настинка витамин С не я лекува или предотвратява, но ни помага по-бъзро да оздравеем.

Каква е препоръчителната дневна доза за витамин С?

Деца от 1 до 3г-15мг, от4 до 8г-25мг, от 8 до 13 г-45мг.

Мъже от 14 до 18г-75мг, над 19 години-90мг.

Жени от 14 до 19 години-65мг, над 19 години-75мг.

Бременни-85мг

Кърмачки-120мг.

За пушачи се препоръчва 35 мг над нормата.

Въпреки, че са определени тези стойности като норма, повечето от лекарите препоръчват  като ПДН(препоръчителна дневна доза) 500мг дневно.

Главният аргумент срещу големите дози витамин С е, че се изхвърля количество над 200мг с урината. Това не е истина обаче. Всъщност организма на здравия човек съдържа около 5000мг витамин С. Вие започвате да изхвърляте излишъка едва когато достигнете този праг на насищане и то само ако сте в добро здраве.  При боледуване и при стрес, организма ви изразходва всичките си резерви и се нуждаете от бързото им попълване. Освен това много от полезните ефекти на витамин С , като предпазване от сърдечни болести ,настъпват само при нива над 200мг дневно.

Хората, за разлика от почти всички други животни не могат да произвеждат витамин С в организма си. Тъй като този витамин е водоразтворим не можете да го складирате за дълго време. Тези два факта означават, че трябва да го приемаме всеки ден от храната си или чрез добавки.

Изпитвате ли недостиг на витамин С?

Ако не приемате много витамин С редовно, възможно е косата ви да е суха, венците ви да кървят и лесно да ви излизат синини. След няколко седмици без витамин С в храната ви, ще започнете да развивате скорбут. На първо време ще се чувствате уморени и раздразнителни, но скоро венците ви ще се подуят и ще започнат да кървят, зъбите ви ще се разклатят и ще започнат да падат, ще сте изтощени, ще получавате синини и от незначителни удари, ставите ви ще отекат, раничките ви ще заздравяват бавно, ще развиете анемия и способността ви да противостоите на инфекции ще намалее силно.

Във времената преди консервирането и фризерите, недостигът на витамин С и дори леката форма на скорбут са били обичайни, особено през зимата, когато пресните плодове и зеленчуци са рядкост.

За щастие витамин С се съдържа в толкова много зеленчуци и плодове, че почти всеки човек в съвременния свят яде достатъчно за да предотврати скорбута. Но според продължаващите и в момента изследвания на хранителните навици, повечето от хората си доставят само от 70 до 80мг дневно от храната. С други думи много от нас едва си доставят ПДН за витамин С от храната, а това е много по-малко от препоръчваната от повечето от специалистите по храненето доза от 250мг, да не говорим за 500мг дневно.

Ако попадате в някоя от следните категории, вие се нуждаете от много повече витамин С , отколкото в действителност приемате:

1.Вие пушите.

2.Страдате от диабет.

3.Страдате от алергия или астма.

4.Болни сте от инфекциозно заболяване като грип или простуда.

5.Наскоро ви е правена операция.

6.Намирате се под голям страс-физически или психически.

7.Вие сте в напреднала възраст.

8.Вие сте бременна или кърмите.

9.Вземате редовно аспирин, противозачатъчни таблетки, антибиотици като тетрациклин или сулфамиди или други лекарства от групата на стероидите. Тези медикаменти или блокират усвояването на витамин С  от организма ви, или го разрушават твърде бързо.

10. Злоупотребявате с алкохол. Алкохолът разрушава витамин С.

Възползвайте се оптимално от витамин С.

Разделете дневния прием на витамин С на няколко малки дози, разпределени за целия ден. Всяка доза преминава през тялото ви за около 4 часа, така че разпределението на общото количество ви помага да поддържате стабилно ниво на витамина в организма си.

Ще извлечете максимума от добавките/храната с витамин С, ако ги придружавате с добавки/храна които съдържат всички други витамини и минерали. Нуждаете се от всички тях, но особено от калций и магнезий, за да използвате витамин С максимално ефективно. Флавоноидите също подпомагат действието на витамин С.

Тъй като витамин С е водоразтворим, почти е невъзможно да го предозирате или да достигнете токсични нива, дори ако го взимате в много големи дози-излишъкът се извежда без вреда за вас с урината. Обичайните безопасни количества са от 500 до 4000мг дневно. Големите дози в някои случаи могат да причинят стомашни смущения, диарии и спазми. Тези проблеми възникват обикновено при дози над 2000мг, но децата и някои по-стари хора са по-чувствителни. Ако искате да вземате по-големи количества витамин С , започнете с по-малки дози и постепенно ги увеличавайте до момента, когато получите диария. Тогава почнете да намалявате дозата, докато стомашното ви разстройство отзвучи. Това е дозата, която можете да поддържате. Специалистите по храненето наричат това достигане до чревния толеранс.

Витамин С работи добре с всички други витамини, витамините В, калций , флавоноиди, магнезий.

Витамин С се блокира от алкохол, цигари, сода за хляб, някои антибиотици, барбитурати, стероиди, противозачатъчни хапчета, естроген.

И все пак, ако сте решили да вземате добавки с витамин С , точно кои добавки са подходящи за вас и как да ги изберете.

Разновидностите с опаковки на витамин С са може би най-объркващото нещо. Щом попитате в аптеката и аптекарката започва дълга тирада….Как искате да взимате витамин С- на капсули, на таблетки, или на дъвчащи бонбони, или го предпочитате на прах, течен, на дъвка или на сироп? Дали да си го купите като аскорбинова киселина, или като неутрализирана аскорбинова киселина? А какво да си мислите за напълно натуралните таблетки от шипка”? И какво точно означава естеризиран витамин С?

Витамин С е аскорбинова киселина и аскорбиновата киселина е витамин С, без значение дали е синтезиран в лаборатория или е извлечен от шипки. По-голямата част от произвежданите днес добавки с витамин С са произведени от царевица, но витаминът си е все същият. Придържайте се към надеждните и не много скъпи марки, не е нужно да пилеете парите си за нещо, за което се твърди, че е по-добро , защото е органично или натурално.

Витамин С се разрушава, ако е изложен на светлина, топлина или въздух. Купувайте малко количество и го дръжте на сухо, хладно и тъмно място.

Изберете формата, която е най-удобна за вас.

1.Аскорбинова киселина на таблетки или капсули. Обикновено съдържат 500мг аскорбинова киселина и са предназначени за гълтане. За повечето хора това е най-удобният и икономичен начин да си доставят витамин С.

2. Дъвчащи таблетки. Те обикновено съдържат 250мг витамин С. Таблетките имат приятен, лек кисел вкус и децата ги харесват. Имат и някои недостатъци-по-скъпи са и често съдържат подсладители и ароматизатори. Натриевият аскорбат често се добавя за да намали киселинността, която   уврежда емайла на зъбите. Откажете се от тях, ако трябва да спазвате бедна на натрий диета.

!Ако дълго време сте взимали големи дози витамин С и внезапно ги спрете, възможно е временно да се появят симптоми на лек скорбут(обратим скорбут), докато организма ви се нагоди към промяната. По-добре постепенно намалявайте дозите в продължение на 4 седмици.

3. Аскорбинова киселина на прах. Децата, а и много възрастни не обичат да гълтат хапчета. За щастие този прах лесно се разтваря в плодови сокове или в ябълково или друго плодово пюре. Прахът има леко кисел и стипчив вкус. Не добавяйте праха в млякото-то ще се пресече.

4. Натриев или калциев аскорбат на таблетки или прах. Ако чистата аскорбинова киселина дразни стомаха ви, опитайте неутрализирана версия, която се приготвя от натриев или калциев аскорбат . Не вземайте големи дози – над 3000мг, защото ще приемете твърде много натрий или калций. Може да опитате и таблетки с бавно освобождаваща се аскорбинова киселина. Те няма да я освободят преди таблетката да постъпи в червата, така че ще избегнете раздразването на стомаха, н в същото време няма и да усвоите толкова много витамин С, но пак ще е значително по-добре, отколкото никакъв витамин С.

5. Калиев аскорбат на кристали. Една супена лъжица от този препарат в половин чаша вода е приятна на вкус, леко газирана напитка, която съдържа 4000мг витамин С. А също и 700мг калий-количество, което може да убие дете или човек с бъбречно или сърдечно заболяване.

Ако искате да вземате витамин С по този начин задължително първо се консултирайте със своя лекар.

6. С биофлавоноиди. Предлагат се таблетки с витамин С и биофлавоноиди. Биофлавоноидите могат да подпомогнат, но те не влияят на количеството витамин С, което се усвоява. Тези таблетки са скъпи, за това по-добре си купете класическите таблетки с витамин С и изхарчете спестените пари.

! Производителите на естеризирания витамин С (естер-С-аскорбат), казват, че той се усвоява по-бързо и по-добре и се извежда по-бавно. Също така струва много повече от обикновените таблетки. Спестете си парите , няма голяма разлика.

Някои диетолози препоръчват аскорбат палмитат – мастно разтворима  форма на витамин С, като твърдят, че тя по-дълго време остава в организма. Изследователите обаче, не са съгласни с това. Ще платите висока цена, без никаква реална полза.

!Четете етикетите за да сте наясно колко витамин С приемате в действителност.

Витамин С-антиоксидантът на предна линия.

Витамин С е най-важният антиоксидант в организма ви. Нуждаете се от него на първо място за защита от свободните радикали. Първата работа на витамин С е да залови свободните радикали и да ги неутрализира, преда са успели да поразят клетките ви.

Разправата със свободните радикали е главна задача за почти всички витамини и минерали. Кое прави витамин С толкова важен? Първо, тъй като е водоразтворим, той е навсякъде в тялото ви-вътре във всяка клетка и в междуклетъчното пространство. А тъй като и свободните радикали са навсякъде, витамин С е винаги в близост, за да ги пребори. Второ и не по-малко важно, другите мощни антиоксиданти като витамин Е и онтиоксидантните ензими – супероксид дисмутаза(СОД) и глутатион, се нуждаят от витамин С, за да действат.

Витамин С е необходим и за изработването на други ензими, които извеждат токсините-например оловото и замърсители от околната среда от организма ви.

Предпазване от сърдечно-съдови болести.

Многобройните проведени изследвания доказват, че богатата на витамин С диета намалява цялостния риск от смърт, особено от сърдечно заболяване и от инсулт. Установено е , че леко увеличаване на приема на витамин С от храната води до по-ниска смъртност. Изяждането само на една допълнителна порция плодове или зеленчуци намалява риска от смърт с 20%.

Намаляване на холестерола и витамин С

Изследванията сочат, че хора с високи нива на витамин С имат по-нисък общ холестерол. Също така нивата на лошия холестерол(ЛНП) са по-ниски, а на ЛВП(добрия) са по-високи. Така, че ако общия ви холестерол е висок, дали можете да го понижите като взимате допълнително витамин С? Зависи. Приемът на витамин С ,  съчетан с диета с малко мазнини, упражнения и отслабване може леко да го намали.

Понижаване на кръвното налягане.

Високото кръвно налягане е сериозен рисков фактор за сърдечно заболяване, а също и за инсулт и бъбречно заболяване. Многобройните изследвания сочат, че хората с високи нива на витамин С, имат стойности на кръвното си налягане по-ниски от онези, чийто нива на витамин С са ниски.

Укрепване на имунната система.

Нашата имунна система ни пази от инфекции, за да изпълнява тази си роля, тя произвежда различни видове бели кръвни клетки и голямо количество химически посредници, които съобщават на белите кръвни клетки къде да отидат и какво да правят. Когато сме в добро здраве имаме около трилион бели кръвни клетки. Когато се разболеем произвеждаме милиони повече на всеки час, за да се борим с болестта. Всички тези клетки, както и химическите посредници, се нуждаят от големи количества витамин С, за да работят с пълна мощ. Все още не се знае със сигурност дали витамин С ни предпазва на първо място от болести, но е сигурно, че ни помага да оздравеем по-бързо.

Заздравяване на рани и възстановяване след операция.

Един от признаците на скорбута е, че раните не заздравяват, а старите се отварят наново. Така е защото липсва витамин С, за да се изработи колаген, а от него се прави съединителната тъкан, за да заздравеят раните. Допълнителните количества витамин С помагат да оздравеете по-бързо ако имате рана от порязване, драскотина, счупена кост, изгаряне или ако сте претърпели операция наскоро.

 Витамин С и борбата с алергиите и астмата.

По-високите дози витамин С от 1000 до 2000мг дневно в продължение на няколко седмици видимо облекчават алергиите и астмата до степен на поносимост. Витамин С отвлича имунната ви система от производството на толкова много хистамини(за това се изписват и антихистаминови таблетки, с дълъг списък на противопоказания)и помага те по-бързо да се изведат от организма ви.

Витамин С и диабет.

Може ли витамин С да ви предпази от диабет и най-вече от диабет тип 2? Изследване на големи групи на населението проведено в Англия, че хората с ниски нива на кръвната захар за дълъг период(по-здравите) имат и най-високи нива на витамин С- и обратно. Колкото по-ниски са нивата на витамин С в кръвта, толкова е по-вероятно човек да има висока кръвна захар. В такъв случай-вземането на добавки с витамин С предпазва ли от диабет тип2? Разбира се, че не, особено ако сте в рискова група според други фактори, като например наднормено тегло и заседнал начин на живот. Но ако сте в рискова група или вече сте болни от диабет, вземането на добавки и храненето с богати на витамин С продукти може да помогне да задържите болестта под контрол.

Ракът и витамин С.

Истината за витамин С и ракът:  Има две неща-Да, витамин С определено помага за предпазването от рак, и Не-витамин С не лекува рак. Може би витамин С помага при лечението на рак.

Предпазване от рак

Изследване след изследване доказват, че витамин С може да ви предпази от рак. Хората с високи нива на витамин С и други антиоксиданти са забележимо по-малко предразположени да заболят от рак на белите дробове, маточната шийка, дебелото черво, хранопровода. Защо? Все още учените не са напълно сигурни, но е твърде вероятно, защото антиоксидантите неутрализират свободните радикали и увреждащите токсини, преди те да успеят да поразят вашите клетки и да ги изродят в ракови.

В случая с рака на стомаха витамин С блокира формирането на причиняващите рак нитрозамини, получавани от нитратите и нитритите, съдържащи се в бекона, кремвиршите, саламите и други преработени  месни продукти.

Лечение на рак.

Обсъдете с лекаря си храненето и добавките преди да започнете лечението на рака. В много случаи те могат да подобрят самочувствието ви и дори да усилят въздействието на лекарствата, които вземате. От друга страна, има свидетелства, че някои тумори растат по-бързо, ако взимате високи дози антиоксиданти. Особено внимателни трябва да са пушачите. Има сведения, че при взаимодействието на високи дози витамин С с никотин е възможно да се разболеете от рак на устната кухина, хранопровода и др. Но същото не важи, ако пушачите изпиват на ден по един литър или два сок от моркови, напротив действа превантивно и забавя развитието, в много от случаите и спира развитието на рака.

 Витамин С и правенето на бебета.

Ако вие и вашата партньорка искате да имате бебе, но за сега нищо не се случва, проблемът може да е в качеството на вашата сперма. Има голяма вероятност витамин С да ви помогне да станете баща.

Семенната ви течност съдържа много витамин С, доста повече дори от кръвта ви. Той е там, за да пази деликатния генетичен материал в спермата ви от свободните радикали. Ако нивата ви на витамин С като цяло са ниски, сперматозоидите са ви по-малко. Изследванията сочат, че вземането на 1000мг витамин С дневно може да увеличи броя на сперматозоидите и то значително.

Друга често срещана причина за мъжкото безплодие са антителата, които се прилепват към сперматозоидите ви и ги държат заедно, така че те нямат възможност да плуват свободно към целта си. Вероятно имате антитела, поради някаква хронична инфекция и въпреки, че взимате антибиотици, организма ви продължава да изработва антитела.

И тук витамин С ви помага. Вземането на 1000мг дневно в продължение на 2 до 3 месеца, най-вероятно ще спре антителата да се закачат за сперматозоидите и ще си имате дългоочакваната рожба.

Витамин С и катаракта.

Витамин С помага да се предотврати катаракта-замъгляване на лещата на окото ви(казано по народно-перде), което може да доведе до слепота докато остарявате. Катаракта е много разпространено заболяване сред възрастните хора; 45% от хората над 75 години имат катаракта. Изследователите смятат, че ключовото въздействие върху катаракта е мощта на витамин С като антиоксидант. Допълнителните количества витамин С неутрализират свободните радикали в очите ви, преди те да са успели да нанесат поражение на деликатните лещи. Колко витамин С трябва да взимате като антиоксидант за да защитите очите си? Изследванията сочат, че 250мг дневно вършат чудесна работа.

Ранно начало на катаракта преди 60 годишна възраст също може да се предотврати с витамин С.

Други здравни проблеми, при които витамин С може да помогне.

Могат да се изброяват и още и още чудеса, които върши витамин С, но ето няколко от най-хубавите:

1.Предпазване от умствен упадък. Витамин С може да предпази от умствен упадък, старческо слабоумие и болестта на Алцхаймер. Едно наскоро проведено изследване, показва , че вземането на витамин С, в комбинация с витамин Е,може съществено да понижи риска от болестта на Алцхаймер и от деменция.

2.Лекува отравяния с олово. Витамин С помага по-бързо да изхвърлите оловото от организма си. Високите нива на олово, наскоро бяха свързани и с високото кръвно налягане при възрастните хора.

3.Предотвратява болести на венците(гингивит) Вероятността да имате болни венци нараства, ако имате лек дефицит на витамин С. Помнете кървящите венци са един от най-ранните симптоми на скорбута.

4.Предпазва от остеопороза. Според последни изследвания възрастните жени с висок прием на витамин С от храната имат по-здрави кости от онези, които не си набавят витамин С от диетата си.

5.Забавя болестта на Паркинсон. Високи дози от витамини и антиоксиданти като витамин С и витамин Е могат да забавят прогресирането на болестта на Паркинсон в ранен стадий.

6. Облекчава симптомите на болестта на периферните артерии. При това заболяване запушените артерии в краката затрудняват кръвообращението и водят до затрудняване на ходенето и до висок риск от инфаркт или инсулт. Хората с това заболяване имат ниски нива на витамин С, за това е възможно вземането на добавки да помага за облекчаването на болките и спазмите в краката.

И преди да си купите добавки с витамин С, е добре да помислите дали да не изпивате на ден по една чаша портокалов сок, който съдържа 124мг витамин С, или да добавите към салатата си половин чаша нарязани зелени пиперки-които съдържат 45мг, от него , в жълтите пиперки на същото количество се съдържат 341мг витамин С, а в червените, същото количество-той е 95мг.

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар.

Бъдете винаги здрави!

 източник:psoriasiss.alle.bg

 

 

 

 

Категория: Хоби
Прочетен: 2398 Коментари: 0 Гласове: 14
 За  вредните  компоненти в козметиката. Сигурно сте  виждали реклами «шампоани без сулфати», «шампоани без SLS». Толкова ли  са опасни те за нашето здраве ?

Ако никога не сте се замисляли за състава на козметичните средства които купувате, съм убедена, че 98-100% от вашите шампоани, душ-гелове, течни сапуни и измиващи средства за лице, както и не е малка част от битовата химия във вашият дом съдържат SLS, при това в големи количества. За да разберете това така ли е, погледнете състава на опаковката на обратната страна. По-скоро ще видите наименование sodium lauryl sulfate или което прилича на него, например, sodium laureth sulfate в списъка на първите пет компонента в състава.

SLS и SLES – група от химични компоненти, евтини повърхностно-активни вещества (ПАВ), агресивни  компоненти, притежаващи силни измиващи, почистващи, пенообразуващи, мастноразтворими и омокрящи свойства. Активно се използват в козметиката.

Най-опасните от групата сулфати:

§  sodium lauryl (laurel) sulfate (содиум лаурил сулфат) или натриев лаурил cулфат. Други названия: sodium dodecyl sulphate, sodium PEG lauryl sulphate, monododecyl ester, sodium PEG lauryl ether sulphate. Този продукт от нефтопреработка, който често маскират с надпис «получен от кокосово масло» или «от кокосови ядки»

§  ammonium lauryl sulfate — ALS (амониум лаурил сулфат) и ammonium laureth sulfate – ALES (амониев лаурет сулфат )

Това са натриеви соли от лаурилсулфокиселина, много евтини, опасни и разяждащи компоненти. Може би, едни от най-опасните компоненти в козметиката, които агресивно въздействат върху кожата и вътрешни органи. 

За содиум лаурет/лорет сулфат (sodium laureth sulfate — SLES), аналогът на содиум лаурил сулфат (sodium lauryl sulfate — SLS) ще поговорим малко по-.

Още подобни компоненти могат да се казват така: sodium myreth sulfate (SMS), sodium myristyl ether sulfate (SMES).Къде се използват SLS и SLES

Използването на sodium lauryl sulfate и sodium laureth sulfate в козметиката:

§  Пяна и гелове за измиване на лицето

§  Средства за премахване на грим

§  Шампоани (около 90% на всичките шампоани съдържат SLS и SLES)

§  Течен сапун

§  Душ-гелове

§  Пяна за вана

§  Пасти за зъби

§  Средства за интимната хигиена

§  Може също да присъства и в кремовете и в друга продукция

Тези компоненти са много евтини и се използват в козметиката много често и в големи количества. Средства със сулфати прекрасно почистват кожата и косата, измивайки мръсотията и отделяния на мастните и потните жлези. Но какво правят още освен почистването?

Обърнете внимание на използването на SLS в промишлеността:

§  Битови почистващи средства (за измиване на чинии, подове, универсални почистващи средства

§  Промишлени почистващи средства (за измиване на подове, за измиване на машини и т.н.)

§  Обезмаслителни средства (за двигатели и различни повърхности)

Използването на сулфати в науката и медицина:

SLS се използва в множество клиники по света за да бъде предизвикано раздразнението по кожата при опитните субекти за експерименти. След това учените премахват раздразнението на увредените участъци по кожата с различни препарати, анализирайки тяхната ефективност.

Изследванията на различни учени, в това число в Медицински Колеж на Университета щат Джорджия показали следните особености и вреда от содиум лаурил сулфат (sodium lauryl sulfate):

§  SLS почиства като окислява повърхността, в това число кожата, оставяйки филм върху нея. Този филм може да дразни кожата, предизвиква сърбеж, лющене, зачервявания, алергии и при дълго използване — кожни заболявания. SLS разрушава хидролипидната защита на кожата, влиза в реакция с липидите на кожата и ги дегинерира.

§  SLS изсушава косата, предизвиква образуването на сухи, късащи се и нацъфтели връхчета, може да способства за падането на косата и образуването на пърхот, а също така и заболявания по кожата на главата.

§  SLS прави косат мазна в корените, предизвиква необходимостта да се мие главата много по-често. Всичко е много просто – силното обезмазняване на кожата на главата стимулира активната работа на мастните жлези.

§  SLS през кожата прониква в тъканите и органите, в това число в очите, черен дроб, бъбреци, сърце, мозък, задържа се там и се натрупва, постепенно повишавайки своята концентрация. SLS може да промени протеиновият състав на клетките, особено при децата, предизвиквайки различните заболявания, например, катаракта. Може да предизвика  мутация на клетките и да увреди имунната система.

§  Сулфатите реагират с много от компонентите в козметиката, образувайки при това нитросамини (нитрати) и канцерогенни диоксини. Те също така проникват в кожата и след това в кръвта.

§  Практически не се извеждат от организма чрез черният дроб

 

Существува също и аналог на содиум лурил сулфат — sodium laureth sulfate (SLES) или содиум лаурет/лауреат сулфат. той образува много пяна при миене и дава илюзията на гъст, концентриран и скъп шампоан или душ-гел. 

Според експертите на The Cosmetic Ingredient Review (CIR) от 1983 година, той е безвреден компонент. Обаче, много други учени въз основа на направените проучвания съобщават, че sodium laureth sulfate може да предизвика раздразнение и лющене на кожата, разрушава луковиците на косъма, предизвиквайки загубата на косата. Той много бързо и лесно прониква в кожата и също се натрупва в организма. SLES по-малко дразни кожата, отколкото SLS, но може силно да я изсуши. В реакцията с други компоненти също може да образува диоксини и нитрати, които предизвикват образуването на ракови клетки. 

 

Такива изследвания били са направени много повече, в това число вие може да срещнете такава информация при такива професори и доктори на науката, като Samuel S. Epstein от университет Чикаго (the School of Public Health) или Doris J. Rapp, в такива научни издания, като «Healthy Beauty» и «The Safe Shoppers Bible», «Glossary of Chemicals & Synthetics to Avoid In Personal Care Products», при такива научни организации, като Health Care Without Harm, Natural Skincare Authority и т.н.Вредата от SLS (содиум лаурил сулфат), на която сте изложени при използването на козметиката и битова химия с този компонент

§  Изводи: да се използва или не козметиката с сулфати SLS и SLES

§  Еднозначно козметиката със сулфати не трябва да се използва от хора с чувствителна и алергична кожа, кожни заболявания, както и от деца. За съжаление, надписите върху шишенцето «детски», «одобрено за детско използване», «за деца» не ви гарантират отсъствието на тези вредни и опасни вещества. Даже при такива известни марки, като немската Bubchen.

§  Старайте се изобщо да не използвате козметиката със sodium lauryl sulfate (содиум лаурил сулфат) или  ammonium lauryl sulfate (амониум лаурил сулфат). Даже едно използване може да навреди на кожата и вътрешните органи, особенно при децата

§  Еднократно и много рядко използване на бързо измиващите средства sodium laureth sulfate (содиум лаурет сулфат, по-малко опасен сулфат) по-скоро никак няма да се отрази на вас и вашата кожа. Обаче много често може да наблюдаваме именно постоянно ежедневно използване – всеки ден течен сапун, душ-гел, шампоан, веро. А това вече може с времето да предизвика сериозни проблеми, въпреки ниските концентрации на SLS във всяко средство.

§  Особено са опасни сулфати в състава на кремовете и друга козметика, която дълго остава върху кожата, а също и в средствата за измиване и почистване на грим, защото много от жените използват за почистване на грим средствата за лице.

§  Поддавайки се на реклама, не си струва да използвате сулфатните шампоани за лекуване на пърхот, сърбеж и лющене. Защото такива шампоани сами могат да провокират тези последствия. За съжаление, такива шампоани са повечето. Полезните компоненти лекуват кожата на главата, а сулфатите отново я дразнят. Получава се затворен кръг. 

§  Сулфатите дават обилната пяна, затова и толкова добре се пенят сулфатните шампоани, гелове, сапуни и пяна за вана в сравнение с органичните. Спомнете, шампоаните от детството ни,  те толкова лошо се пениха, но не изсушаваха косата ни, и не ви се е налагало да миете главата си толкова често, колкото в наши дни. 

§  Вие даже не можете да си представите, какво количество от хората страдат от кожни заболявания, колко хора вече не могат да си взимат душ. Толкова много кожата ни се е настрадала от използването на тези средства, че даже водата от чешмата предизвиква раздразнение и това не е преувеличение. За съжаление, кожните заболявания все по-често се появяват и при малките деца. Тяхната кожа още от раждането я мъчат с различна химия, в това число и така наречените "детските" средства.

§  Не е винаги върху шишенцето се изписва пълният състав, пишат само активните компоненти. А пълният състав остава върху хартиената опаковка. Често го крият под двойният залепващ се етикет, пишат с много ситен шрифт, който се чете само с лупа, залепват го отгоре с други етикети.

§  Четете състава при избора на козметика. Само така ще можете да обезопасите своята кожа и здравето.
Бъдете винаги здрави!

 източник: psoriasiss.alle.bg

Категория: Хоби
Прочетен: 2782 Коментари: 2 Гласове: 10
Последна промяна: 05.01.2017 04:48

Здравейте приятели и честита нова година, с пожелание за повече здраве, щастие, мир и късмет.

Преди години, когато отключих псориазиса се оказа, че не мога да използвам обикновени сапуни и шампоани, необходима е така наречената медицинска или билкова козметика. Започнах да търся по аптеките,да изпробвам различни марки билкови сапуни и скъпи и по-евтини, така и не успях да си открия сапун без сулфат и други химически добавки. Наред с лечебните съставки в сапуните откривах и сулфати и други химически добавки, които дразнят, възпаляват и изсушават кожата... и след дълго лутане и експериментиране върху и без това чувствителната ми кожа, реших, че сама ще си правя сапун с билки и билкови масла и екстракти, за да съм сигурна какво има вътре и за да се радвам на лечебната сила на билките и в сапуните и се получиха добри резултати. След това като психолог, реших, че един сапун, освен лечебната сила на билките е хубаво да предизвиква радостни емоции, положителни мисли, да се усмихваш когато го видиш и когато го ползваш и така преди около три месеца започна моето сапунено творчество. И тъй като много ми липсва морето - морската тематика е преобладаваща:)
Реших да съчетая страстта си към билките и здравословното с правенето на сапун от органична растителна база без сулфати и се получиха красиви неща, които искам да споделя с вас.(Всеки луд с творчеството си:)
 За изработката на сапуните съм използвала бяла и прозрачна глицеринова сапунена база на основата на растителни продукти, без натриев лаурил сулфат(SLS) и без SLES.
В билковите сапуни прибових стрити на прах невен, лайка, черен оман, коприва, спирулина, маково семе, карамфил, както и билкови масла от невен, лайка, коприва, черен оман.
Фигурките в сапуните също са направени от сапунена база, а за тяхното оцветяване съм използвала листа и цветове от невен, лайка, коприва, спирулина, черен оман, карамфил,айважива,маково семе.

Билков сапун-Морски рак







Билков сапун-Морска котва





Билков сапун-Морски рибки





Билков сапун-морски свят






Билков сапун-морско дъно







Билков сапун-Морска риба






Билков сапун-Морско дъно







Билков сапун-морска костенурка





Билков сапун-LOVE- с невен, лайка и черен бъз
 
Хубав и спорен ден:)
Бъдете винаги здрави!
източник

Категория: Хоби
Прочетен: 2120 Коментари: 2 Гласове: 7
Последна промяна: 05.01.2017 06:08
 Витамин Е(Токоферол) е незаменим и мастноразтворим витамин. Витамин Е е мощен антиоксидант в мазните тъкани и течности на тялото и е всеизвестен като забавящ стареенето и появата на бръчки, вследствие на напредване на възрастта. Абсолютно необходим е за поддържането на организма в оптимално здравословно състояние. Витамин Е има антиоксидантно и противораково действие.

Лечебно действие на Витамин Е:

1. Като антиоксидант, той неутрализира нестабилните свободни радикали в мастните тъкани и течности на тялото и по този начин го предпазва от увреждане.

2. Той помага действието и на другите антиоксиданти в тялото и го предпазва от окисляване, като го презарежда с нови електрони.

3. Помага за стабилизирането на мембраните в тялото.

4. Забавя стареенето на клетките , вследствие на окисление.

5. Помага за предпазването на сърцето от сериозни заболявания.

6. Необходим е на червените кръвни клетки, като допринася за клетъчното дишане и пречистване на тялото, по-конкретно на белите дробове от замърсяване.

7. Предоставя кислород на кръвта, която в последствие се транспортира и доставя на сърцето и другите органи в тялото. Така облекчава умората  и помага за подхранването на клетките на тези органи.

8. Подсилва стените на капилярите и предпазва червените кръвни клетки от разрушаващи отрови.

9. Предотвратява и разтваря кръвните съсиреци.

Храни, които съдържат Витамин Е:

1. Слънчогледови семки-42гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.

2. Бадеми-75гр. съдържат 100% от дневните нужди на възрастните.

3. Орехи-70гр. съдържат 100% от дневната нужда на възрастните.

4. Спанак-200гр. съдържат 15% от дневната нужда на възрастните.

5. Киселец (суров) 200гр. съдържат 30% от дневната нужда на възрастните

Защо се нуждаем от витамин Е?

Какво прави витамин Е толкова специален? Специален е защото той е невероятно добър в защитата на клетъчните ви мембрани от свободните радикали-а увреждането на клетъчните ви мембрани е често първата стъпка на процес, който може да доведе до рак, сърдечно заболяване и други болести.

Витамин Е толкова добър антиоксидант, защото е мастноразтворим витамин-а клетъчните мемрани се състоят в голяма степен от масти. Витамин Е прониква в мембраните и захваща всеки свободен радикал, опитващ се да проникне през тях.

Витамин Е работи заедно с витамин А, бета-каротин и витамин С, другите антиоксидантни витамини, за да ви даде допълнително защита.

През 1922г. изследователите откриват, че лабораторните плъхове, хранени предимно с преработени храни не могат да имат потомство. Когато на плъховете дали масло от пшеничен зародиш-богато на витамин Е, те отново станали фертилни. Витамин Е е наречен токоферол, което обединява гръцките думи токос-извор и ферос-раждам.

Витамин Е е всъщност семейство, като всеки от членовете му ви защитава от агресивните свободни радикали. Тази фамилия се разделя на два основни клана-токофероли и родствените им токотриеноли.

Кланът на токоферолите има четири члена:алфа, бета, гама и делта токофероли. Дълго време учените смятаха, че само алфа-токоферолът е действен, а останалите са просто свита. Алфа-токоферолът е най-познат и най-активен. Той работи най-усърдно да ви освободи от свободните радикали. В последно време се изясни, че и другите токофероли ви спасяват от свободните радикали и то доста добре. Гама-токоферолът, например е по-добър в защита ви от свободните радикали от азотни оксиди-тези съеднинения са причината за киселинните дъждове-представете си какво правят с клетъчните ви мембрани. Другите членове на семейството Е са по-добри в защитата ви от опасните пероксидни радикали, които се формират когато силна радиация, като ултравиолетовите лъчи, бомбардира тялото ви. Токотриенолите също помагат за предпазване от рак и за поддържането на холестерола ви в норма.

Препоръчителната дневна доза за възрастни над 14г е 15мг, а за кърмачки-19мг.

Изпитвате ли недостиг на витамин Е?

Недостигът на витамин Е няма поразяващ ефект-зъбите ви не започват да падат и не ослепявате. Ако не си доставяте препоръчителната дневна доза дълго време-няколко месеца-евентуално може да получите увреждане на нервите, специално на гръбначните нерви, а понякога и на ретината. Увреждането е трудно да се установи, тъй като се проявява след дълго време. Увреждане от дефицит на витамин Е е много рядко срещано, тъй като почти всеки си доставя между 7 и 11мг дневно от храната. Но как стои положението с лекия недостиг? За съжаление то е доста разпространено-около 30% от хората, като при афроамериканците този процент надхвърля 40.  Причината вероятно е недостатъчния прием на хранителни вещества.

Като оставим храненето настрана, има и някои болестни състояния, които предизвикват дефицит на витамин Е:

1.Вие имате муковисцидоза-не можете да усвоявате добре мазнините, за това не абсорбирате достатъчно витамин Е.

2.Имате чернодробно заболяване-не можете да използвате витамин Е напълно.

3.Страдате от болестта на Крон или язвен колит-не можете да усвоявате витамин Е в червата си.

4.Спазвате нискокалорична и бедна на мазнини диета-вероятно не си доставяте витамин Е с храната.

5.Вземате лекарства за намаляване на холестерола. Тези медикаменти блокират усвояването на витамин Е и на другите мастноразтворими витамини.

!Ако вземате лекарства за разреждане на кръвта като аспирин и др. най-вероятно вашия лекар ще е против да вземате добавки и с витамин Е,защото комбинацията може да разреди кръвта ви твърде много. Витамин Е има кумулативен ефект с аспирина.

Няма много храни съдържащи витамин Е. Най-добрите хранителни източници са растителните масла, семената, пшеничния зародиш и ядките(сурови).

Растителните масла като цяло съдържат витамин Е, но в различни съотношения. Около 90% от витамин Е в шафрановото олио е алфа-токоферол, но той е само около 10% в царевичното. Витамин Е в соевото олио е предимно гама-токоферол.

Възможната полза за здравето от допълнителен витамин Е се проявява само при много висока дневна доза, която ще е трудно да изядете. Като за сравнение трябва да си похапнете около 450г. бадеми за да си я доставите, но те ще ви донесат над 2500калории, или да погълнете 5 супени лъжици масло от пшеничен зародиш-те ви дават 600 калории, или да 22 супени лъжици шафраново олио, които са 2600 калории. Единствения път да си доставяте високи дози витамин Е е чрез добавки. Но какви?

Натурални или синтетични?

Натуралния витамин Е се произвежда от растителни масла, обикновено от соеви или шафранови зърна. Синтетичния витамин Е се получава по химичен път. Натуралния витамин Е е почти двойно по-скъп, но е и по-активен. Вие го усвоявате по-добре и той остава по-дълго в организма ви.

Когато прочетете етикета на опаковката витамини, лесно ще видите разликата. Натуралния витамин Е се нарича d-алфа-токоферол, а синтетичната версия е dl-алфатокоферол. Търсете добавки само с представката –d. А ако не е обозначено каква е формата-най-вероятно в тези добавки няма никакъв витамин Е и са измама.

Течни или сухи?

Добавките с витамин Е се предлагат в течна и суха форма. В сухата форма алфа-токоферолът е свързан с янтарна киселина; в течна форма той е ацетат(сол на оцетната киселина). Оцетната и янтарната киселина са слаби киселини, които естествено присъстват в организма ви. Те се добавят да предпазят витамин Е от реагиране с кислорода във въздуха и не ви влияят по никакъв начин.

Сухият витамин Е се произвежда на таблетки или капсули. Течният витамин Е  е под формата на масло, и за това обикновено се продава в желатинови капсули или като течност. Ако имате проблем с преработването на мазнините, изберете сухата форма. Ако пък не течната-от нея по-добре ще усвоите витамин Е.

Витамин Е работи по-добре в комбинация с малки количества мазнини, Селен, витамин А, бета-каротин и витамин С.

Витамин Е се разрушава от антиациди-лекарства за киселини, и някои лекарства за понижаване на холестерола.

! Твърде високи дози витамин Е могат да блокират усвояването на витамин А.

Витамин Е  и рака.

Витамин Е и Селенът помагат за предпазването от рак на простата. Богатата на витамин Е храна, сама по себе си намалява риска от рак на пикочния мехур с 42%, приемането на по-големи количества от добавки намалява още малко риска-44%.

Витамин Е-чудесен за старите хора.

Докато остарявате, имунната ви система естествено отслабва. Това ви прави по-уязвими за болести със сериозна инфекция, с която не можете да се преборите, например пневмония. Приемането на допълнително количество витамин Е, значително намалява риска от инфекция и подсилва имунната ви система.

Ако сте над 60г навярно е време да започнете да си доставяте повече витамин Е-но първо се консултирайте с лекаря си, особено ако имате хронично заболяване.

Витамин Е и Алцхаймер.

Някои изследвания предполагат, че витамин Е във високи дози забавя развитието на Алцхаймер-но не го спира или предотвратява.

Витамин Е помага за намаляването на проблемите с паметта при старите хора, които не са болни от Алцхаймер. Изследователите са забелязали силна връзка при старите хора между ниските нива на витамин Е и лошата памет. Приемът на храни с високо съдържание на витамин Е по всичко изглежда, че помага срещу умствения упадък.

Други здравни проблеми, при които витамин Е помага, но не лекува нито едно от тях.

1.Мъжко безплодие. Някои мъже са безплодни заради увреждане от свободните радикали. Защо? Клетъчните мембрани на сперматозоидите са изградени от масти, така че те са особено уязвими за свободните радикали. Вземането на добавки с витамин Е може да помогне да се неутрализират достатъчно свободни радикали, за да се предотврати увреждането. И все пак получените резултати от изследването не са на 100% успешни.  Например в едно изследване  5 от 15 безплодни мъже, са станали бащи след висок прием на витамин Е за по-дълъг период от време-най-малко месец.

2.Доброкачествена фиброкистозна мастопатия. Ако искате да накарате лекаря си да се смути и обърка, попитайте защо това напълно естествено състояние се нарича болест. Доброкачествената фиброкистозна мастопатия ви кара да чувствате гърдите си буцести. Те също така може да се подуят и да станат болезнени преди и по време на месечния цикъл. Това е неудобно и досадно, но обикновено не е опасно и не е предвестник на рак на гърдата. Не се знае точно защо помага, но вземането на допълнително количество витамин Е облекчава симптомите при някои жени.

3.Диабет. Смята се, че по-високия прием на витамин Е помага в лечението и предотвратяването на всички усложнения, които тази болест може да развие. Възможно е витамин Е да помага на болните от диабет тип 2 да държат под контрол кръвната си захар, да се предпазят от диабетна невропатия, да намалят риска от инфаркт и инсулт, да избегнат бъбречно заболяване и проблеми с очите.

4.Здрави очи. Деликатните кръвоносни съдове в очите ви лесно могат да бъдат увредени от свободните радикали.Добавките с витамин Е предотвратяват увреждането на очите като ги неутрализират, преди свободните радикали да са успели да нанесат поражение. Хората с ниски нива на витамин Е е по-вероятно да заболеят от катаракта(перде) в напреднала възраст.

5.Периодично клаудикацио и крампи на краката. Периодичното клаудикацио е много неприятен проблем на кръвообръщението, причиняван от втърдяването на артериите в краката. Прасците ви стават болезнени и се схващат когато ходите дори на съвсем малки разстояния. Витамин Е помага на някои хора.

Витамин Е помага и при друг досаден проблем-схващането на мускулите на краката през нощта. Малки дози обикновено решават проблема. От личен опит-при мен се справих като включих в диетата си 4-5 пакетчета седмично белен суров  слънчеглед по 100гр-след седмица спряха схващанията, но още си го хапвам.

6.Болест на Паркинсон. Богатата на витамин Е диета помага за предпазване от болестта на Паркинсон.

7.Болест на Гериг, позната и като амитропична латерална склероза. Направените изследвания показват, че хората, които приемат по-голямо количество витамин Е, рязко намаляват риска от тази смъртоносна, но и доста рядка болест.

Някои спортисти твърдят, че витамин Е подобрява постиженията им, но няма действителни потвърждения за това.  Други смятат, че витамин Е лекува всичко-от акне до жлъчни камъни. И макар, че всеки има полза от допълнително количество витамин Е, използвайте здравия си разум. Говорете първо с лекаря си, преди да пробвате големи дози от този витамин по каквато и да е причина.

Витамин Е е безопасен до 800мг дневно и все пак имайте си едно наум-изследванията на учените продължават.

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар.

Бъдете винаги здрави!
източник

Категория: Хоби
Прочетен: 2960 Коментари: 4 Гласове: 10
 Как да си помогнем сами, ако се съмняваме за остеопороза?

Дали за вас има риск да развиете остеопороза?

Отговорете на следващите въпроси и съберете всичките си отговори с да. Колкото повече да имате,  толкова по-висок е рискът за вас.

1.Имате ли крехко и дребно телосложение?

2.От бялата или жълтата раса сте?

3.Над 50 години ли сте?

4.Минали ли сте менопаузата?

5.Вашата майка имаше ли остеопороза?

6.По-рано ли настъпи менопаузата при вас или ви е правена хистеректомия?

7.Вземате ли лекарства за щитовидната жлеза?

8.Вземате ли лекарства с кортизон?

9.Храните ли се с малко съдържащи калций храни?

10.Водите ли неактивен начин на живот?

11.Пушите ли?

12.Пиете ли много алкохол?(над 400ml вино или бира, над 50ml концентрат)

Ако сте отговорили на повечето от въпросите с да, какво можете да направите?

Приемането  на повече калций е само една от стъпките, която трябва да предприемете веднага.

Ето и другите.

1.Редовните физически упражнения-разходки, танци, изкачване на стълби, поддържат костите ви здрави. Плуването, йогата и колоезденето са също чудесни упражнения, но те не заздравяват костите.

2.Разхождането за половин час, поне три пъти седмично-може доста да подобри състоянието ви.

3.Ако пушите-спрете.

4.Ограничете алкохола до две чаши дневно.

5.Ако сте жена в постменопаузата, поговорете с лекаря си за ниски дози хормонозаместваща терапия, в комбинация от калций и витамин D от добавки, за да помогнете на костите си да се възстановяват.

6.Ако вече имате симптоми за загуба на костно вещество, говорете с лекаря си да ви предпише лекарства за забавяне на загубата  и за изграждането на нова костна тъкан.

7.Направете всичко по силите си да избегнете падане, при което можете да счупите кост. Така например махнете малките килимчета или електрическите кабели, в които можете да се спънете, стълбището винаги трябва да е осветено, носете ниски обувки с гумена подметка.

8.Билката черен оман, я наричат още живата кост-прилага външно под формата на мехлеми, кремове, тинктури може значително да подобри здравината на костите  и да намали болката.

Когато жената навлезе в менопаузата, организма й произвежда по-малко хормона естроген. Естрогенът обаче помага да се контролира колко бързо се губи калцият от вашите кости. Така, че когато изработвате по-малко естроген, костите започват да губят калция по-бързо-и още по-бързо , ако при вас са на лице и други рискови фактори. През първите 6 до 10 години след менопаузата може да загубите костно вещество в размер на 3% всяка година. След 10г. вече ще сте загубили 30% от костната си плътност. По това време костите ви може да са толкова крехки, че дори здравата прегръдка на внучето ви да предизвика счупване на ребро.

Остеопорозата не е болест само при жените.

Остеопорозата е проблем за всички възрастни хора-не само за жените. Вероятността, ако сте мъж да заболеете е по-малко.  По статистически данни около 6 милиона мъже страдат от остеопороза. В действителност около една трета от фрактурите, поради остеопороза се случват на мъже. А когато това стане то е много сериозно-една трета от мъжете счупили кост, умират до година.

Точно както загубата на костно вещество нараства при възрастните жени, когато започват да произвеждат по-малко естроген, така и костната плътност при мъжете намалява, когато те естествено започват да изработват по-малко от мъжкия хормон-тестостерон.

Въпреки това изглежда, че хормоните не са единствената причина при мъжете за развитието на остеопорозата. Недостатъчното количество калций в храната и недостатъчните физически упражнения са важни фактори, но лекарствата, пушенето и пиенето на алкохол също играят голяма роля.

Тъй като остеопорозата е в по-голяма степен проблем на жените, лекарите често я пропускат при по-възрастните мъже.  Ако попадате в някоя от рисковите категории, поговорете с лекаря си и си направете изследвания.

Не трябва да чакате да счупите кост, за да разберете, че костите ви са изтънели. Един от първите тревожни признаци е влошаването на състоянието на зъбите ви. Ако зъбните ви протези престанат да прилягат добре, това е сигурен признак, че губите костно вещество в челюстта.

Калцият и ракът на дебелото черво.

Изследванията са обещаващи в тази област . Като цяло колкото по-малко калций приемате, толкова по-вероятно е да се разболеете от рак на дебелото черво, може би защото калция блокира растежа на раковите клетки. Също така, хора, които са имали полипи в дебелото черво(доброкачествени тумори, които обаче могат да станат злокачествени), имат по-малък риск да ги развият отново, ако приемат повече калций, а това може да се преведе и като по-малък риск от рак на дебелото черво. Този вид рак е един от трите най-чести причини за смърт от рак, но е напълно лечим, ако се хване навреме. Ако имате висок риск от рак на дебелото черво(ако някой от родителите ви е бил болен от него), набавянето на 1200 до 1800мг калций дневно(да подчертая пак-чрез храната) може значително да го намали.

Калций и рак на простата.

Някои изследвания сочат, че приемът на големи количества калций или на млечни продукти е свързан с нарастването на риска от рак на простата. Други изследвания  не потвърждават тези изводи, дори откриват профилактичен ефект. Сигурно сега си казвате-и какво в крайна сметка-трябва да направя сега?-Докато не се установи със сигурност-оптималния вариант е мъжете да не надхвърлят препоръчителната дневна доза за калций.

Калций и рак на яйчниците.

Жените, които приемат много калций, може да намалят риска си от това смъртоносно заболяване. Но дали само калцият помага или и други съставки на млечните продукти-за сега няма отговор на този въпрос.

Калцият и бъбречните камъни.

Преди години лекарите предупреждаваха пациентите си с бъбречни камъни да избягват калция. Идеята е, че калцият съединен с оксалати-натурални вещества, които се намират в зелените листни зеленчуци-формират причиняващите болка камъни.

В действителност май е вярно обратното. Скорошни изследвания показват, че високите дози калций в храната, всъщност снижават риска от бъбрчени камъни. Ако някога сте имали камък в бъбреците, вече няма основание да се отказвате от запазващия костите калций. За да сте в безопасност, старайте се да си набавяте по-голямата част от калция чрез храната, а не от добавки. А ако взимате добавки-по препоръка на лекар, приемайте ги с храни, които блокират усвояването на оксалатите и непременно пийте достатъчно вода.

Калцият и високото кръвно налягане.

Калцият помага за предпазването или лечението на високото кръвно налягане при някои хора. Ако не ядете богати на калций храни, по-вероятно е да развиете високо кръвно налягане, от хората които си набавят препоръчителния прием. Като цяло, колкото са по-високи нивата на калций в кръвта ви, толкова по-ниско е кръвното ви налягане.

Ако кръвното ви налягане е по-скоро високо-предхипертония, но все още не се нуждаете от лекарства, опитайте се да увеличите приема на калций поне до 1000мг дневно от храната. След няколко месеца вероятно ще забележите, че кръвното ви налягане се е понижило.

В крайна сметка изследванията доказват, че достатъчния прием на калций-достатъчен за предотвратяване на остеопороза-може също така да предпази от инфаркт и от инсулт. Правят се още изследвания по този въпрос и се очакват още резултати. Но защо да чакаме? Веднага можем да започнем да си доставяме достатъчно калций от храната.

За хората с непоносимост към лактозата има алтернативни варианти на калция в кравето мляко-соевото, кокосово мляко, също са  обогатени  с необходимия препоръчителен прием.

Има и таблетки-лактаза-ензим-половин час след сдъвкването им-можете да си хапнете млечни продукти.

И разбира се, моите любими моркови-500-700ml  сок от моркови съдържат препоръчителния дневен прием за калций.

Статията има чисто информативен характер и не отменя консултацията с лекар.

И преди да отидете да си купите някоя скъпа хранителна добавка с калций, отворете хладилника да проверите дали нямате кофичка с кисело мляко.

Бъдете винаги здрави!

 

 

 източник

Категория: Хоби
Прочетен: 3663 Коментари: 5 Гласове: 12
Търсене

За този блог
Автор: elenapeeva
Категория: Хоби
Прочетен: 212759
Постинги: 83
Коментари: 75
Гласове: 2184
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930